Dr. 53 Spoedig werden op de pleinen zuilen opge richt; hun schaduwen werden m.b.v. op de grond gelegde platen gemeten. We kennen mededelingen, waaruit blijkt dat slaven naar de markt werden gestuurd met het bevel, ijlings van de obelisk huiswaarts te keren, zodra de schaduw een half of vol uur had bereikt. Ook de jaarindeling vond men op een der gelijke wijze reeds 20001500 j. v. Chr. Res ten van die kennis zijn aanwijsbaar bij de Egyptenaren, zowel als bij de Assyriërs, Ara bieren en Chaldeeën. De enorm grote en nu nog deels behouden gebleven stenen zonnewijzers in Jaypur en Delhi worden als lichtende monumenten uit de donkere tijd van India's geschiedenis aan gemerkt. Het zijn, met globes en vele andere instrumenten die nog in Jaypur bewaard wor den, scheppingen van de Maharadja Sowei Jai Singh 16861743). Uit China kennen we reeds onder de eerste dynastieën astro nomische instrumenten en tijdmeters. De oudste getuige is wellicht de armilla of ar- millairsfeer van Lo Hsia-Hung 139 86 v. Chr.), hoewel hoogstwaarschijnlijk ook Hip- parchos (190—125 v. Chr.) dit soort instru menten reeds gebruikte. De Mexicaanse zon nesteen van 1479 met daarop de kalender indeling, meer dan 100 jaren ouder dan de onze, die eerst in 1582 door paus Gregorius XIII voor de Christenheid ingevoerd is, wordt evenmin vergeten als andere vermel denswaardigheden. Zo beschrijft en illu streert Ir. Loske zijn lievelingsinstrumenten door de eeuwen heen. Men vindt ze nog overal, in Wenen en Dresden, in Kassei en Zürich zowel als in Basel, Frankfurt en Lei den. De verschillende tijdrekeningen, de datum- grenzen, de techniek van het construeren, de hyperbolische schaduwbanen, ze passeren de revue in de duidelijke foto's en tekenin gen en in de eenvoudige, klare beschrijvin gen, zodat men op een prettige wijze met vele onderdelen van de zonnewijzerskunde kennismaakt. Een vergelijking met b.v. P. Terpstra's .Zonnewijzers" van 1953 valt o.i. uit ten gunste van Loske's boekje. W. K. Fijntechniek Eerste jaargang nr. 2. Uit de inhoud: F. F. A t e s De eigenschappen van roestvrij staal in verband met zijn toepassingen in de fijnmechanische techniek (II). F. L, Jansen: Problemen rondom de di mensionering van elektromagneten II Ir. W. de Bruin: De interferentiemicro scoop voor het meten van de ruwheidshoogte. Eerste jaargang nr. 3: R. F ij 1 s t r a Meetonnauwkeurigheid en meetfout. Het verschil tussen gemeten maat en werkelijke maat wordt geanalyseerd, waarbij de begrippen meetonnauwkeurigheid en meetfout (toevallige en systematische fout) worden onderscheiden. Er wordt aangegeven, hoe de beide soorten fouten kunnen worden bepaald en op welke wijze ze in het meetresultaat worden aange geven. F. L. Jansen: vervolg van bovengenoemd artikel uit nr. 2. Ir. W. de Bruin: idem. Verder: industriële berichten, literatuurover zichten en boekbesprekingen. Mitteilungsblatt, Heft 11 (nov. 1961). De besprekingen over het regeringsontwerp van een Bundesbaugesetz worden in dit nummer voortgezet. G. onderwerp hier Die Bauleit- planung nach dem Bundesbaugesetz aan kritiek. Na deze beschouwing is opgenomen een voordracht van de Crayen court van mei 1961 over het vestigingsrecht: Der Vertrag von Rom und die f reien Berufe, waar uit blijkt, dat uitgewerkte plannen en voor waarden voor de arbeidsgroepen: Ingenieure, Geometer en Rechtsanwalte in oktober-no- vember a.s. in discussie zullen worden ge bracht. In Heft 12 (dec. 1961) is de derde bespre king over eerstgenoemd onderwerp gepubli ceerd. Werden in de eerste stukken de alge mene voorschriften behandeld, hier gaat het voornamelijk over het basisplan, het Flachen- nutzungsplan, waarop o.m. moeten voor komen de te bebouwen percelen, de verkeers- percelen, waterlopen en havens, groenstro ken, zand- en gesteentenafgravingen, mijnge- bieden en algemeen omschreven ,,Ge- meinbedarfsf lachen" In de rubriek „Gesetze" is de volledige tekst van het ,,Gesetz über die Landesvermessung und das Liegenschaftskataster von Nieder- sachsen (8-11-1961) vermeld. Voor land meetkundigen een belangrijke vakwet. W.K.

(NGT) Geodesia | 1962 | | pagina 23