BERICHTEN N.G.L. Temporisering Cultuurtechnische Werken Minister Marijnen kan niet ontkennen, dat door de prijsontwikkelingen in 1961 en on danks de produktiviteitsstijging, voor 1962 aan een zekere temporisering bij de uitvoering van cultuurtechnische werken niet zal kun nen worden ontkomen. Ook vóór 1962 had reeds temporisering plaats gehad, maar door besnoeiing van de kosten per ha en door invoering van nieuwe metho den en machines kon een deel van de gevol gen van de krappere geldmiddelen worden opgevangen. De mogelijkheden tot verlaging van de kosten zullen zich naar verwach ting niet in hetzelfde tempo blijven voor doen. Wel is o.m. het jaarlijks stemmings programma voor ruilverkavelingen van 30.000 ha tot 40.000 ha verhoogd. Economisch Effect Ruilverkaveling De bestudering van het concrete economisch effect van ruilverkaveling bevindt zich nog in een beginstadium. Het is nog niet mogelijk een verantwoorde uitspraak te doen over de vraag in welke verhouding het effect der cul tuurtechnische werken kan worden toege schreven aan verbetering van de externe pro- duktie-omstandigheden ten behoeve van de agrarische sector en anderzijds aan verbete ring van de infrastructuur van het platteland. De gemiddelde kosten van alle thans in uit voering zijnde ruilverkavelingen bedragen 3.250,per ha, die van de in 1960 en 1961 gestemde ruilverkavelingen 2.750 per ha. Voor de nabije toekomst kan rekening wor den gehouden met een bedrag van 2.400, tot 2.800,— per ha. van en uit het Rayon-excursie in Leiden In de maand maart wordt in Leiden een rayon-excursie van de Stichting Nederlands Genootschap voor Landmeetkunde gehouden naar de Sterrenwacht. Door de welwillende medewerking van de di rectie van de Sterrenwacht, kunnen we in groepen van plm. 30 personen, des avonds van 8 uur tot plm. 10.30 uur, het inwendige van de Sterrenwacht bezichtigen, onder leiding van een deskundige. Wij zullen er iets zien van de moderne werk wijzen, waarbij tegenwoordig de radio-astro nomische metingen een belangrijke plaats in nemen. We gaan ook een kijkje nemen in de koepel, waar we dan zelf, als het weer niet tegen werkt, waarnemingen zullen doen. De excursie is vrij toegankelijk voor leden van de bij het N.G.L. aangesloten verenigingen en abonnees van „Geodesia". Introductie is voor landmeetkundigen en cartografen toegestaan. Indien daarvoor deelname is, zullen er op donderdag 15 maart, dinsdag 20 maart en maandag 26 maart excursies worden ge houden. Wij verzoeken de deelnemers zich uiterlijk 1 maart op te geven bij het correspondentie adres, met vermelding van twee voorkeurs avonden. Na aanmelding wordt u een uit nodiging toegezonden. B. M. de Bruin, V.T.A.K., Zoeterwoudsesingel 81, Leiden. Tel. 01710-26470 R. de Bruin, V.v.L. J. B. Smit, V.M.D.R. 56

(NGT) Geodesia | 1962 | | pagina 26