Op 29 september werd de meer dan 7500 kg wegende buis aan boord van de „Poolster" geladen bij de reeds aan boord zijnde buizen van 1500 en 2300 meter. Er werd naar Har- lingen gestoomd, alwaar de M.D.-ploeg zich aan boord begaf. Bij deze ploeg heerste een merkbare spanning, want zelfs voor M.D.- mensen was het een vrij ongewone opgave: de langste tot nu toe door ons aangevatte overgang. De volgende morgen vertrok de „Poolster", zoals gebruikelijk bij dit soort expedities, bij het krieken van de dag. De Ouwe had er een andere uitdrukking voor, maar die zal door de redactie van Geodesia wel niet ge accepteerd worden. Op het operatie-,.terrein" aangekomen werd de eerste dag besteed aan de verkenning van het tracé en allerlei andere voorbereidende werkzaamheden. Gegeven de lengte van de buis en de door de kaart afgebeelde situatie kon uitgezocht worden waar het westelijke buiseinde op Vlieland bevestigd moest wor den: aan een aan de voet van het duin staande strandpaal. Maar aan de overzijde, op de Noordvaarder, de zich westwaarts van Ter schelling uitstrekkende zandplaat, zou een hulppaal geplaatst moeten worden. Aange zien wij op korte termijn niet over een spuit- installatie konden beschikken, zou dat een ge graven paal moeten zijn, die door herhaalde waterpassingen op zakking moest worden ge controleerd ten opzichte van een drietal het dichtst bijstaande strandpalen. Op de stranden werden met vlaggen raaien uitgezet. Aan boord van de „Poolster" werd het gehele tracé opgelood met het echo- lood terwijl ondertussen om de ongeveer duizend meter richtingsboeien werden gelegd, waarvan enkele van een radarreflector waren voorzien. De positie daarvan werd door snel- liusmeting bepaald. Deze boeien moesten die nen om de „Poolster" bij het uitleggen van de buis een rechte lijn te laten varen, hetgeen bij de ter plaatse sterke en voortdurend wisse lende getijstromen wel nodig was. Bij slecht zicht zou dan de radar te hulp komen. Dat uit- stomen van zo n 7000 meter lange buis zou namelijk een uur of drie in beslag nemen, ter wijl er tijdens de kentering slechts een half uur stilstand in de horizontale waterbeweging zou zijn. Een en ander hield in dat wanneer, gelijk nu 34 Het overnemen van de buis aan boord De basis Vlieland

(NGT) Geodesia | 1962 | | pagina 4