35 het koppelen van de drie buislengten tot één geheel van ruim 7000 meter. Dat koppelen ge schiedt door de uiteinden van twee buizen in een speen al daarvoor geconstrueerde bak vast te schroeven; uiteraard met beide kranen gesloten. De bak wordt dan gevuld met ge destilleerd watér, waarna de kranen onder water geopend worden. De beide andere buis einden zijn aan een hoger gelegen punt in het ruim bevestigd en voorzien van „expansie- vaten", waarvan de kranen geopend zijn. Zodra nu in de bak een goede doorstroming zichtbaar wordt, het water in de loodbuizen is tengevolge van een chemische reactie enigs zins melkwit gekleurd, brengt men door mid del van een stuk hogedruk-rubberslang een verbinding tot stand, welke met slangklemmen nog steeds onder water muurvast ge maakt wordt. Op deze manier is een luchtvrije verbinding gegarandeerd. Wanneer aldus de beide koppelingen tot stand gebracht zijn, wordt door een slingerproef uitgewezen dat de totale 7000 meter lange buis als volmaakt communicerend vat functioneert en dus als in strument „meetklaar" is. Toen na het treffen van al deze voorbereidin gen de dag verstreken was, werd voor de nacht een ligplaats gekozen in de haven van Terschelling. Het was ons voornemen hier flink in het voren te slapen, maar naderhand bleek deze „planning" niet te kloppen met de werkelijkheid. Als landrot aan boord van dit schip en in déze haven is het moeilijk weer stand te bieden aan de verleiding om ogen èn oren open te houden voor de vele sterke en zilte verhalen die op je afkomen terwijl er op het te verbeiden succes gedronken wordt. Dit maakte echter alleen maar de nacht korter, want de volgende morgen het was toen vrijdag 2 oktober werd om 6 uur het anker gelicht en wie het ongelooflijk voorkomt kan dit controleren in het logboek van de „Poolster" om tien voor half acht de tamp van de buis op het strand van Vlieland ge land, waarmee het spannende bedrijf van de uitlegging was aangevangen. Vier M.D.-mannen verlieten gelijktijdig het schip om via een rubberbootje op het strand te worden afgezet. Ze begonnen onmiddellijk met de opbouw van de meetpost. Toen kwam de „Poolster" slaags gelijk de vakterm luidt en begon met het uitvaren van de buis. Zulks gebeurt door het schip een matige voorwaartse vaart te geven, terwijl de buis, via de kabelmachine, uit het ruim gedraaid en naar het voorschip geleid wordt. Via het De koppeling het geval was, gebruik zou worden gemaakt van de hoogwaterkentering er bij het aan vangen van de uitlegging nog een krachtige vloed zou lopen, terwijl tegen het einde van het bedrijf alweer een flinke ebstroom zou optreden. Aangezien zowel de vloed als de eb dwars op het tracé staan is het noodzakelijk vóór of achter minstens twee geleiderichtpunten te hebben waarop kan worden gestuurd. Immers, slechts sturend op één richtboei zou men met een flinke stroom dwars op de vaarrichting in een boog varen en daardoor buislengte te kort komen. Onder de bedrijven door werd op deze dag, in het ruim van de „Poolster", gewerkt aan

(NGT) Geodesia | 1962 | | pagina 5