men voor dit doel gebruik maken van gelijk tijdige waterpassing vanaf de zeespiegel of vanuit het laatste vloedmerk op het strand, dat meestal vrij duidelijk te zien is. Nadat de buiseinden gemonteerd waren, kon den aan beide zijden de kranen geopend wor den teneinde de inhoud gelegenheid te geven in evenwicht te komen. Vervolgens werd het over het strand liggende deel van de buis, tot aan de laagwaterlijn toe, in het zand inge graven, waarna het opzetten en inrichten van de waarnemingspost verder ter hand genomen werd. Drie tenten werden opgezet. Een waar nemingstent waar een barometer, een chrono meter en de mobilofoonset werden opgesteld, met voor verlichting een stormlantaarn en een Tilly-lamp. Vlak daarbij een tent dienende als keuken met provisiekast, terwijl daarnaast de slaaptent werd opgesteld. Deze laatste werd echter naderhand een goede 100 meter verder gezet daar door het voortdurend rond scharrelen van de waarnemer de anderen de slaap niet goed konden vatten. Tenslotte werd nogmaals het nulpunt van het maatlatje gewaterpast t.o.v. drie N.A.P.- bouten in drie strandpalen in de omgeving, een karweitje dat gedurende de hele waar nemingsperiode dagelijks herhaald werd. Deze waterpassingen werden uitgevoerd met NI-2 met planglas. Wat de bezetting betrof, de meetploeg op Vlieland bestond uit vier man, die op Terschelling uit drie man. De bedoe ling was om de bezetting eenmaal van post te laten wisselen, maar het vervoerprobleem bleek te ingewikkeld om dit uit te voeren zo dat elke ploeg de gehele week op dezelfde post bleef. De „Vlielanders" hadden voor de ravitaillering de beschikking over een 2 CV terwijl de „Noordvaarders" daarvoor de reeds gemelde Landrover konden gebruiken. Een blik op de kaart zal de lezer doen inzien dat de positie der beide ploegen wat de ver binding met de bewoonde wereld betreft zeer verschillend was. De „Vlielanders" had den vlak achter zich het duin waarachter een vrij goed berijdbaar pad begon dat naar het dorp voerde. De „Noordvaarders" hadden tussen zich en het dorp West-Terschelling de 4 km lange zeer moeilijk berijdbare vlakte van de Noordvaarder. De verdere voorbereidingen namen nog een deel van de middag in beslag, zodat het 16 uur was toen wij met de eigenlijke meting konden starten. 37 6800 ■ssso -soto ■3600 - -0&-

(NGT) Geodesia | 1962 | | pagina 7