BERICHTEN N.G.L. Kadaster en Landmeetkunde in de Literatuur van en uit het Rayonbijeenkomst te Groningen op 28 februari 1962 Deze voor het noorden van ons land eerste bijeenkomst van het N.G.L. mag als zeer ge slaagd beschouwd worden. I r. W. Bakker, Hoofdingenieur van de Provinciale Waterstaat in Drenthe afd. Land meten, die een lezing hield over het onder werp Detailmeten had een aandachtig gehoor van 80 aanwezigen. Voor de pauze behandelde Ir. Bakker de con trole-metingen welke in een goed uitgevoerde detailmeting niet mogen ontbreken. Hij liet zien dat juist in deze controlemetingen allerlei variaties mogelijk zijn waardoor het detail- meten voor diegenen die het beoefenen niet een geestdodende bezigheid wordt. Het tweede gedeelte van de avond besteedde Ir. Bakker aan de detailmeting volgens de H.T.W. van het Kadaster. Met voorbeelden behandelde hij o.a. toelaatbare lengten van meetlijnen en verdichtingsafstanden al naar gelang de methode van inrichten. Tussentijds werden allerlei vragen gesteld waaruit wel blijkt, dat men de lezing aan dachtig volgde. We hopen dat een volgende bijeenkomst evenveel belangstelling zal trekken. Eventuele suggesties voor te behandelen onderwerpen kan men zenden aan het correspondentie adres: H. Knol, Bilderdijklaan 101, Hoogeveen. Op de inhoud van de lezing is hier niet verder ingegaan, daar Ir. Bakker zich bereid ver klaard heeft over hetzelfde onderwerp een volledig artikel in Geodesia te publiceren. H. K. Rayonbijeenkomst te Goes op 26 maart 1962 Op 26 maart a.s. zal te Goes de eerste rayon bijeenkomst van het N.G.L. worden gehou den. Er wordt een programma voorbereid, waarbij de N.V. Handelsvereniging Hagen medewerking zal verlenen. Dit programma en de juiste tijd en plaats van samenkomst zullen een dezer dagen per circulaire aan alle belanghebbenden in Zeeland worden toe gezonden. Mocht iemand om enigerlei reden geen programma ontvangen, dan gelieve hij zich te wenden tot R. Engelsman, Ravesloot- straat 9, Zierikzee. De commissie van voorbereiding, J. Bakker, Ing„ V.M.D.R. R. Engelsman, V.T.A.K. D. Kleinendorst, V.v.L. W. P. Rentier, V.T.A.K. LA CONDAMINE De schrijver, ook auteur van het prachtige kartografische werk „Mappae Mundi", ver telt op bladz. 278 en volgende: In het begin van de 18e eeuw verspilde Europa zijn krachten aan oorlogen Bij één van de veldtochten werd de Spaanse grens stad Rosas belegerd door een Franse strijd- 93 door W. Koopmans, oud-ambtenaar van het Kadaster. Uit „Land achter de horizon" van Joachim G. Leithauser. Een geschiedenis van de grote ontdek kingen ter zee, te land en in de lucht van Columbus tot de ruimtevaart (geïll.), uitg. C. de Boer Jr., Amsterdam 1957. Oorspronkelijke titel: „Ufer hinter dem Horizont", Safari-Verlag, Berlin (Nederlands van Drs. H. W. J. Schaap)

(NGT) Geodesia | 1962 | | pagina 27