voorwaartse snijding door J. Klerks, technisch ambtenaar bij de Landmeetkundige afdeling van de Dienst van Openbare Werken te Breda Wanneer we het snijpunt van twee rechten t (zie „Gerichte Vlakke Driehoeksmeting en Lagei :palen volgens de zigzagmethode van Heckmann Landmeetkundig Rekenen'' van Ir. F. Harkink - le druk), verkrijgen we één stel coördinaten van P. Deze coördinaten moeten echter ge controleerd worden door de rechten AP en BP in te stellen en na te gaan of P inderdaad op deze rechten ligt. Is op beide rechten nog een tweede punt bekend, dan kunnen we als controle de dubbele oppervlakte van de drie hoeken PAC en PBD berekenen volgens de methode Elling, welke oppervlakten praktisch nul moeten zijn.1) Willen we ook de afstanden AP en BP weten, dan moeten deze naderhand uit de coördinaten van A en P, respectievelijk B en P worden berekend. Er is echter een methode om tweemaal de coördinaten van punt P te berekenen, waar bij we tijdens de berekening controle kunnen toepassen en tevens op eenvoudige wijze de afstanden AP en BP zijn te bepalen. Deze methode wordt onder andere algemeen toe gepast bij de afdeling Landmeten en Kaart van de Dienst van Publieke Werken te Amsterdam. 116 x l) In de 2e druk van genoemd boek, nu geheten Gerichte Vlakke Driehoeksmeting en Elementaire Landmeetkundige Berekeningen, wordt een andere controlemethode aangegeven, terwijl in het Orgaan van de Vereniging van Technische Ambtenaren van het Kadaster, jrg. 1955, blzn. 142/143 ook aanwijzingen voor de controle op snijpuntberekening worden gegeven. Red.

(NGT) Geodesia | 1962 | | pagina 10