120 Institut" te Aken, voorz. van de Duitse Foto- grammetrische vereniging, voorz. van de Duitse Geodetische Commissie bij de Beierse Akademie der Wissenschaften enz. Geduren de de laatste wereldoorlog trad hij op als ,,Vermessungs-Offizier auf verschiedene Kriegsschauplatzen bis zum bitteren Kriegs- ende". Uit „Haus und Grund für Nordrhein-West- falen und -Phalz, 15 Jg., Nr. 5" is overge nomen het artikel van Dr. Hugo Glaser, Oberlandesgerichtsrat te Keulen, getiteld: Grenzeinrichtungen. Deze bijdrage behandelt uitvoerig de materie betrekking hebbende op grenzen en gemeenschappelijke zaken of in richtingen tussen twee percelen. (Genoemd worden: Zwischenraum, Feuerraum, Licht schacht, Schneise zwischen Waldgrundstük- ken, Raine, Flutgraben, Brunnen, Steinwall, Kommunmauer, Gartenzaun, Hof- und Gar- tenmauer.) Schrijver bespreekt ook de „Um- fang des gemeinschaftlichen Benutzungs- rechtes, Verwaltung der Grenzeinrichtung, Wiedererrichtung einer Kriegszerstörten Grenzeinrichtung, das Recht zur Erhohung einer gemeinschaftlichen Grenzmauer" enz. enz. De inhoud van jg. 12 (1961) is als bijlage ingesloten. Heft 2-1962. Zowel in Heft 1 als in Heft 2 wordt de bespreking van „Die Bauleitplanung nach dem Bundesbaugesetz" door de red. voortgezet. Ook de kadastrale belangen wor den bekeken. Dipl.-Ing. Karl-Heinz Vollmer geeft een uiteenzetting van de veranderingen die „Das Wassergesetz für Baden-Wurttem- berg", in werking getreden op 1 maart 1960, heeft gebracht, vooral die wijzigingen, welke voor de vakmensen van belang zijn (als gren zen van de bedding, definities van oever en oeverlijn, eigendomsveranderingen door na tuurlijke stroomomlegging, overgang van oud naar nieuw recht e.d.). Over deze „Wasser gesetz" is vrij veel vakliteratuur vermeld. In de rubriek „Wetten en verordeningen" is o.m. de tariefswijziging voor arbeid van par ticuliere landmeters opgenomen. Tevens vindt men daar aanvullende voorschriften voor kadastrale verdelingsmetingen. Deze aflevering bevat tevens een korte her denking van de overleden nestor van de Bund der O.b. Vermessungsingenieure e.V., Dr.-Ing. E.h. Kurd Slawik en de ge bruikelijke verslagen en Boekenschouw. W.K. Surveying and Mapping, driemaandelijks tijdschrift van the American Congress on Surveying and Mapping. Volume 20 nr. IV, Dec. '60 Uit de inhoudsopgave: Symposium on the National Map Accuracy Standards. LyleF. Jones: Cadastral Surveys The Rectangular System Surveys and protaction. Gwen Schulz: Geography in the Land scape. Donald B. Clement, H. Arnold K a r o and Ralph Moore Berry: Point of beginning commemoration" (Plechtige herdenking van het begin van de „Public Land Surveying" op 20 aug. 1785 toen op de grens tussen Ohio en Pennsylvania de eerste staak in de grond gezet werd, welke plaats gereconstrueerd werd en nu voorzien van een blijvend gedenkteken. Een interes sant stukje geschiedenis van de V.S.). Volume 21 nr. I, March '61 Colonel Robert E. Herndon, Jr.: Aerospace Cartography. Rear Admiral Charles Pierce: Is sea level falling or the land rising in S.E. Alaska? W alter W. Ristow: Augustine Her r- man's Map of Virginia and Maryland, 1673. Curtis M. Brown: The professional status of land surveyors. D. R. W. W ager-Smith: Errors in measuring distances by offsets. Donald B. Clement: Progress in cadastral landsurveys. Charles B. Hempel: Electrotape A surveyor's electronic eyes. Volume 21 nr. II, June '61 Philip Kissam: Circle accuracy, its value to the engineer and the economy of its use (over een onderzoek van de nauwkeurig heid van randaflezingen) H oward Jacoby: Subdivision calcula tion by electronic computation. Captain Henry G. Munsen, USN: The worlds biggest charting job (een overzicht van de omvang en de betekenis van het werk van the Hydrographic Office) Donald W. S t i p p Datum translation. Shuh-Chai Lee: T eaching geodetic science in college. Sol. A. Bauer: What does the property surveyor owe his client? Dr.

(NGT) Geodesia | 1962 | | pagina 14