Dr. 126 toond tussen kostprijs van het instrument en de te behalen nauwkeurigheid. Enkele stellingen verdienen letterlijk weergegeven te worden: „In het algemeen zijn de kosten van landmeetkundige instrumenten gering in vergelijking tot die van het personeel dat ze bedient". „Het meest economische instrument is dat, wat juist voldoende is voor de gestelde nauwkeurigheidseisen". Dat deze laatste stelling evenwel geen reke ning houdt met de productie werd gedemon streerd met een voorbeeld uit de praktijk. In het algemeen is een zekere overmaat in capa citeit van het instrument gewenst, en zijn de grotere aanschaffingskosten, mede gelet op de levensduur der tegenwoordige instrumen ten, wel verantwoord. Moeilijker wordt het naarmate het instru mentarium gespecialiseerder en duurder wordt. Voorbeelden: de tellurometer, de foto- grammetrische instrumenten. Voor kleinere diensten leidt dit tot uitbesteding van het werk. Met betrekking tot elektronische rekenapparaten en coördinatografen geldt hetzelfde. Velen zullen aan deze gedachte nog moeten wennen, maar het is wel de lijn der toekomst. Ook liet spreker zien hoe in veel gevallen de foto-kaart een geteken de kaart kan vervangen of althans kan dienen tot aanmerkelijke besparing van het tekenwerk, bijv. bij het traceren van wegen. Op deze inleiding volgde een goede bespre king, waarbij opnieuw alle aspecten van het werk, óók de menselijke, aan de orde kwa men. Ik denk dat weinigen verwacht zullen hebben dat dit het onderwerp daarom zo boeiend zou maken. Efficiency en economie, op de klank afgaande wekt het associaties met koude zakelijkheid. In werkelijkheid, zo bleek ons nu, klopt hierin het leven zelf, en kan elk mens, die zijn mens-zijn waar maakt in het verlangen naar doelmatig en zinvol leven en werken, hieraan zijn hart ophalen. Alleen voor wie deze begrippen niet anders zijn dan hefbomen om het onderste uit de kan te halen, kunnen de ergste sluitfouten verwacht worden en wordt het doel voorbij geschoten. Het gaat om iets beters, om het rendement, de opbrengst van wat als hoofdsom aan mensen en materiaal, kennen, willen en kunnen, werd toevertrouwd. De derde partner in de organisatie van deze bijeenkomst, de N.V. Handelsvereniging Hagen te Rotterdam, zal er niet anders over denken. Wat het rendement zal zijn van het aandeel dat van die zijde werd ingebracht, is moeilijk te schatten. Maar de directie en haar medewerkers kunnen zich verzekerd houden van de dankbaarheid van alle aanwezigen voor de betoonde gastvrijheid, de getoonde film en dia's over de bouw en inrichting van de nieuwere landmeetkundige instrumenten, en niet in de laatste plaats, voor de ruime gelegenheid tot bezichtiging van een groot aantal instrumenten en gereedschappen voor terrein en tekenkamer. En dat alles in een uit stekend geoutilleerde en zeer doelmatige ruimte ergens in het grote „Emporium" aan de Kipstraat te Rotterdam Rayonbijeenkomst te Goes op 26 maart 1962 Voor deze eerste rayonbijeenkomst van het N.G.L. in Zeeland was veel belangstelling. Gezien de bezwaarlijke reisgelegenheid in onze waterrijke provincie heeft de Commissie van Voorbereiding getracht één dagbijeen komst te organiseren in plaats van verschil lende avondbijeenkomsten. Uit het aantal deelnemers (plm. 130) bleek wel dat dit niet op onoverkomenlijke bezwaren is gestuit. Na een openingswoord van de heer J. Bakker Ing., hield Ir. A. Waalewijn, Hoofdingenieur bij de Meetkundige Dienst van de R.W.S. te Delft, een interessante inleiding over Hydro statische Waterpassing. Aan de hand van dia's vertelde spreker hoe men het oude prin cipe van het flesjeswaterpas op moderne wijze heeft toegepast. Deze toepassing vond o.a. plaats ter bepaling van de hoogte van golfmeetpalen en bij het overbrengen van het N.A.P. naar de Wad deneilanden. Spreker schetste de vele problemen die zich hierbij voordoen en gaf een beeld van de be reikte resultaten. Aan het slot bleek dat in de toekomst ook gebruik van hydr. waterpassing zal worden gemaakt bij primaire waterpassing daar waar optische hoogtemeting wel mogelijk zou zijn. In verband met de tijd kon slechts een korte bespreking plaatsvinden. Voor en na de gemeenschappelijke lunch, waaraan door plm. 70 personen werd deel genomen, was er gelegenheid tot het bezich tigen van een aantal Kern instrumenten, o.a. theodolieten, waterpasinstrumenten en tachy- meters. Deze instrumenten werden tentoongesteld door de N.V. Handelsvereniging Hagen te Rotterdam.

(NGT) Geodesia | 1962 | | pagina 20