160 Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde 1962/2 In dit nummer vervolgt Mr. ir. C. G. va n Huls zijn artikel over De verhouding Ka daster-Hypotheken, waarin hij allereerst het woord en begrip Kadaster nader tracht te pre ciseren en waarbij onder meer verwezen wordt naar het artikel van P. S. Teeling in Geodesia 1961, blz. 113 e.v. Schrijver acht echter mijns inziens terecht de betekenis die we thans aan het woord kadaster moeten toekennen belang rijker dan de historische afleiding, hoe inte ressant deze ook mag wezen. Hij schetst dan de twee betekenissen die in Nederland door het woord Kadaster worden uitgedrukt, nl. de functie die door de overheid wordt uitge oefend en het orgaan dat deze functie vervult. In de Instructie Kadaster is, aldus schrijver, getracht deze twee betekenissen van het woord kadaster uit elkaar te houden door voor het orgaan te spreken van ,,de dienst van het kadaster' maar van een consequente doorvoering van de onderscheiding valt wei nig te bespeuren. In het bestek van dit artikel wordt dan verder getracht een nadere definitie te geven van de functie. Diverse definities zijn in de loop der jaren daarvoor gegeven in de I.K., door C. J. Kluvers, Soutendijk-Mulder en De Vos, maar geen van deze kan de heer van Huls volledig tevreden stellen, omdat nergens een algemene definitie wordt gegeven die alle ver schijningsvormen van het kadaster dekt. Hier van worden diverse voorbeelden gegeven. In een tweede artikel van dezelfde schrijver komt Nogmaals de functie van beëdigd klerk ter sprake naar aanleiding van de reactie van Mr. C. H. A. Heiser op het eerste artikel over dit onderwerp. Mr. van Huls komt hier tot de conclusie dat afschaffing van deze functie en uitbreiding van de bevoegdheden van de Hy potheekbewaarder zeer wel mogelijk is. Ir. J. C. de M u n c k brengt verslag uit van een bezoek aan het Bureau International des Poids et Mesures te Parijs, waarin op interes sante wijze een en ander wordt verteld over standaardmeters, invardraden, ijking en der gelijke. In het artikel De Geodesie in de U.D.C. in nieuw gewaad geeft Ir. H. L. Rogge een uiteenzetting over de internationale methode voor de codering voor bibliotheken en meer speciaal de plaats van de Geodesie in deze codering. Dr. L. J. van der Wolk schrijft over De Stichting voor moeilijk toegankelijke weten schappelijke literatuur. Via deze stichting, die gevestigd is te Delft, Doelenstraat 101, tel. 01730-24010, kan men de beschikking krijgen over technisch-wetenschappelijke publikaties in het Russisch, Japans, Italiaans en diverse andere moeilijk toegankelijke talen, waar onder in het algemeen te verstaan zijn alle publikaties in een andere taal dan Neder-

(NGT) Geodesia | 1962 | | pagina 22