DK RV HAGEN Kern IN DE LITERATUUR de nieuwe KERN-Reductie- Tachymeter voor verticale baak met grotere nauwkeurigheid 167 Kadaster en Landmeetkunde door W. Koopmans, oud-ambtenaar van het Kadaster Bij Hollandia N.V. Baarn verscheen in de Nederlandse vertaling van Loek Esmeyer het boek van Georges Coutenau: La vie quotidienne a Babylone et en Assyrie onder de titel: Babyloniërs en Assyriërs ten tijde van Nebukadnezar. Hoofdstuk VIII behandelt wetenschap en kunst. Ook een toespeling op het beoefenen der landmeetkunde ontbreekt hier niet. Blz. 222 e.v.: Dank zij hun mathematische kennis konden de Mesopotamiërs landmetin gen verrichten. Dat zij hierin bedreven waren, blijkt uit de talloze verkoopacten van onroe rend goed, akkers zowel als huizen. Zij maakten voortreffelijke plattegronden van hun steden, waarop alle verhoudingen uiterst nauwkeurig waren weergegeven. Zo be schikken wij over een kleitablet met een plattegrond in grote lijnen van de stad Nip pur, die verrassend zuiver overeenstemt met de kaart die de Amerikaanse opgravers (dui zenden jaren later!) hebben getekend (Wij verwijzen voor deze mededeling in het boek naar Geodesia, 2e jg., nr. 3, mrt. 1960.) In het fascinerende boek ,,Wijkende wildernis'' van Anthony v. Kampen (van welke auteur bij de Uitgeverij v/h C. de Boer Jr. te Amsterdam reeds verscheidene andere wer ken verschenen) met de ondertitel „onder kannibalen en christenpapoea's" worden wij er ook nog even aan herinnerd, dat Neder lands Nieuw-Guinea een kadaster bezit. In hoofdst. 8, blz. 93, lezen wij: Wie het plan heeft van de Nederlandse bestuurspost in de Asmat, Agats, naar de bestuurspost in de Mappi, Kepi geheten, te reizen, kan kiezen uit drie transportmiddelen. Het eerste is een vliegtuig. Het tweede een schip. Het derde wordt gevormd door het alleroudste, meest klassieke vervoermiddel dat de wereld heeft gekend: uw voeten. In een gebied als dit pleegt alleen gelopen te worden door bestuursambtenaren en mis sionarissen. En soms door hen, die betrokken zijn bij het kadaster, de medische dienst en soortgelijke instellingen. Wie daar tracht te lopen zonder ervaring, die moet niet de illusie koesteren zijn doel te bereiken. Hij is alleen maar bezig zichzelf langzaam te vermoorden. De Nieuw-Guinea-collega's zullen u kunnen vertellen, dat ook zij voorzover mogelijk de moderne transportmiddelen gebruiken en prefereren! Grote nauwkeurigheid: nauwkeurigheid op 100 m 3-5 cm. Gemakkelijke baakallezing: geen kromme, maar drie rechte meet- en afleeslijnen. Randaflezingnaar keuze zonder micrometer (aflezing van minuten) of met micrometer (aflezing van seconden). Verdere constructieve kenmerken: centreerstatief voor snelle opstelling en geleide centrering, reïteratie- schroef voor grove en fijne instelling, regelbare elektrische verlichting. De DK-RV wordt overal daar met succes gebruikt waar met de verticale baak de gewenste nauw keurigheid tot nu toe niet kon worden bereikt. ALLEENVERKOOP N.V. HANDELSVERENIGING KANTORENFLAT OOSTPLEIN ROTTERDAM.1 TEL. 010-13 48 90 f SWISS

(NGT) Geodesia | 1962 | | pagina 29