j^crickteix^, KLM AEROCARTO n.v. Schiphol-Amsterdam KADASTER EN AGRARISCH RECHT Luchtfoto's Getekende kaarten Fotografische overzichten Plattegronden 168 Nieuwe aanvragen voor ruilverkaveling Aangevraagd werd de Ruilverkaveling Roos teren onder de gemeente Roosteren (L.) ter grootte van ca. 760 ha en de Ruilverkaveling Dwingelo onder de gemeente Dwingelo (Dr.) ter grootte van ca. 4570 ha. Inaugurele rede van prof. mr. P. de Haan Bij zijn aanvaarding op 2 mei jl. van het ambt van hoogleraar in de afdelingen Algemene Wetenschappen en der Weg- en Water bouwkunde van de Technische Hogeschool te Delft heeft prof. mr. P. de Haan enkele beschouwingen gewijd aan het kadastraal- juridische vraagstuk en zijn samenhang met het agrarisch recht. Dit probleem betreft de juridische waarde van de landmeetkundige bijdrage tot de openbare registratie van pri vate rechten op de grond. Vaak wordt het vraagstuk van een eenzijdig privaatrechtelijk standpunt benaderd. De jurist is daarbij ge neigd bedoelde waarde te onderschatten, hoe wel de enige methode om juridische percelen op een voor de registratie bruikbare wijze te specificeren toch de landmeetkundige is. Een eenzijdig mathematisch georiënteerde land meter loopt daarentegen gevaar de privaat rechtelijke waarde van zijn bijdrage tot de registratie juist te overschatten. Met de toe kenning van positieve private rechtskracht aan het kadaster zou deze bestuursinstelling nog weinig verder zijn. In de praktijk baseren partijen hun bedoeling bij eigendomsover dracht namelijk niet op de ligging van ka dastrale grenzen, doch op die van zichtbare terreinafscheidingen. Veeleer heeft het ka daster behoefte aan administratiefrechtelijke waarborgen dat de landmeetkundige specifi catie van overgedragen percelen in redelijke mate aan die bedoeling beantwoordt. Prof. de Haan pleitte daarom voor een ad ministratief rechtskadaster, waarbij het ka dastrale perceel geen privaatrechtelijk begrip is, maar wel een nauwkeurige administratieve weergave van de rechtsgrenzen op een kaart. Bij elke overdracht zou de notaris de kadas trale aanduiding in de akte, door vergelijking van kaart en terrein, aan de bedoeling van partijen omtrent de grensligging moeten toet sen, waarna zo nodig een partiële hermeting zou kunnen volgen. Naast het administratiefrecht kan ook het agrarisch recht bijdragen tot oplossing van het kadastrale probleem. De constructie van de grens)-titelzuivering zou, behalve bij ruil verkaveling, ook bij hermetingen haar nut kunnen bewijzen. Voor het agrarisch recht kan een kadastrale registratie van het agra risch grondgebruik van belang zijn, waarbij allereerst aan pachtregistratie valt te denken. Momenteel vormt de pacht een knelpunt voor het agrarisch structuur- en investeringsbeleid, doordat de pachter de nodige juridische be schikkingsmacht mist om de toenemende be hoefte aan produktiviteitsverhogende investe ringen zelf mede het hoofd te kunnen bicden. Zowel voor een eventueel stemrecht van pachters in ruilverkavelingen en waterschap pen als voor de mogelijkheid hoevepacht in bepaalde gevallen vatbaar te maken voor hy pothecaire bezwaring is pachtregistratie on misbaar. Nu die registratie tevens op de ver langlijst van het privaatrecht prijkt, biedt de invoeging van de pacht in het nieuwe Bur gerlijk Wetboek een gelegenheid haar te over wegen.

(NGT) Geodesia | 1962 | | pagina 30