WAT IS EN WAT DOET DE LANDMEETKUNDIGE DIENST VAN 141 Bovenstaande vraag zal bij velen gerezen zijn ten aanzien van de diverse landmeetkundige diensten waarvan ze het bestaan kennen, maar ze meestal niet weten wat de taken van deze diensten zijn in het verband van de dien sten of bedrijven waartoe ze behoren. Ten aanzien van de Landmeetkundige Diensten van het Kadaster en de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat is bij de meesten ten van onze lezers het antwoord op deze vraag in het algemeen nog wel bekend, maar ten aanzien van de vele provinciale en ge meentelijke diensten ontbreekt aan de kennis hiervan nog veel, om nog maar niet eens te spreken van de landmeetkundige diensten van Nederlandse Spoorwegen, Neder- landsche Heidemaatschappij, Cultuurtechni sche Dienst e.d. Ook onderling weet men bij de gemeentelijke landmeetkundige diensten meestal weinig van elkanders werk af, terwijl hier vooral door de kleinere diensten en de diensten die nog in opbouw zijn vaak zoveel voordeel gedaan zou kunnen worden met de ervaringen bij andere soortgelijke diensten. De redactie van „Geodesia" ziet het als een belangrijke taak voor zich mede te werken aan het onderling uitwisselen van ervaringen en gegevens voor juist deze diensten en tussen allen die in het landmeetkundig bedrijf werkzaam zijn het onderlinge begrip te bevorderen, doordat men elkanders werk en het doel daarvan beter leert kennen. Hier bij uitgaande van de veronderstelling, dat een beter kennen van het doel van het werk van de ander ook meer begrip voor diens wijze van werken tengevolge zal hebben en daardoor meer waardering, terwijl ongemotiveerde kri tiek kan worden voorkomen, doordat men meer de achtergrond van een gevolgde werk wijze kan doorzien. Teneinde deze onderlinge waardering te be vorderen en elkander op de hoogte te brengen van hetgeen er bij de ander zoal gebeurt heb ben we aan alle bij ons bekende landmeetkun dige diensten en aan diensten en bedrijven, waarvan we verwachtten dat er misschien landmeetkundigen aan verbonden zouden zijn, in Nederland en de overzeese rijksdelen, een vragenlijst gezonden teneinde een zo goed mogelijk overzicht te verkrijgen van het land meetkundig bedrijf. Hierbij zijn Kadaster en Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat buiten beschouwing gelaten, niet omdat we deze niet belangrijk achtten, maar omdat het in de eerste plaats om gegevens betreffende de andere diensten ging. Van de hierdoor ge boden gelegenheid hebben we tevens gebruik gemaakt om te trachten een inzicht te krijgen in het aantal mensen, dat thans buiten de twee hiervoor genoemde diensten op landmeetkun- dig gebied werkzaam is en in de opleiding van al deze landmeetkundigen, terwijl tevens ge tracht is het contact tussen redactie en di verse diensten te verbeteren door het vragen van correspondenten, die het contact tussen deze diensten en de redactie kunnen onder houden. De vragenlijst werd gezonden aan ca. 75 be kende landmeetkundige diensten als boven bedoeld en aan ca. 75 adressen, waarvan ver ondersteld werd, dat er landmeetkundigen werkzaam zouden kunnen zijn. Tot heden (15 mei 1962) werd op deze 150 verzonden lijsten gereageerd door 65 diensten, waarvan er 57 antwoorden uit de eerste groep en 8 uit de tweede groep afkomstig waren. We willen hier in de eerste plaats onze dank betuigen aan allen die door beantwoording van de gestelde vragen hun medewerking

(NGT) Geodesia | 1962 | | pagina 3