142 verleenden. Wanneer we de mededeling dat geen landmeetkundige dienst of afdeling be stond verder buiten beschouwing laten, kwam antwoord binnen van 58 landmeetkundige diensten, waarvan een viertal meende uit be leidsoverwegingen niet aan de beantwoording te moeten medewerken en een drietal om de zelfde reden de gestelde vragen ten dele niet beantwoordde. Wanneer we nu de binnengekomen antwoor den eens nader bezien, valt in de eerste plaats op welk een grote uitbreiding het aantal dien sten na de oorlog heeft ondergaan. Van de 49 diensten die de oprichtingsdatum vermeld den, blijken er slechts 3 van voor 1900, 9 uit de periode 1900-1940 en de overige alle van na 1945 te dateren. Ook de omvang van de dien sten loopt sterk uiteen en varieert, wanneer we alleen het technisch personeel meetellen en de meetarbeiders, tegenwoordig bijna over al aangeduid met meetassistent of meethulp, buiten beschouwing laten, van 1 67. Indeling naar personeelssterkte geeft het volgende overzicht: Personeelssterkte 1 2-5 Aantal diensten 8 20 Totale bezetting 8 60 Van de in dit overzicht vermelde 54 diensten, waren 52 bereid de vragen over de opleiding van hun personeel te beantwoorden. Deze diensten omvatten in totaal 554 man aan personeel, die de volgende landmeetkun dige diploma's hadden: a. Geodetisch ingenieur17 b. H.T.S. landmeten21 c. Landmeettechnicus N.L.F94 d. Landmeetkundig rekenaar N.L.F. 20 e. Landmeetkundig tekenaar N.L.F. 13 f. Hoger Landmeetkundige P.B.N.A. 4 g. Landmeetkundige P.B.N.A. 42 h. Adsp. Landmeetkundige P.B.N.A. 36 i. Landmeetkundig Tekenaar P.B.N.A. 2 j. Tekenaar van het Kadaster 90 k. Overgangsvakcursus kadaster 2 1. andere landmeetkundige diploma s 66 m. geen lanmeetkundige diplomas 171 Bovenvermelde diploma s komen uiteraard dikwijls in combinatie voor, waarbij het meest cj (31x), c—d 16x)c—d—i (7x), di verse combinaties van de P.B.N.A. diplomas en van deze diploma's met c. Onder 1. zijn onder meer begrepen diverse interne diploma's van sommige diensten, op leidingen bij het kadaster in het vroegere Ne derlands Indië en Nieuw Guinea en Engelse diploma's (2). Wanneer we thans afstappen van de perso neelsbezetting en gaan kijken naar de aard der werkzaamheden van de diverse diensten, dan kunnen we deze samenvatten onder de volgende omschrijving: Hulpverlening in de ruimste zin op het gebied van de landmeetkunde, waterpassing, kaart vervaardiging en bij alle handelingen, die op enigerlei wijze met de grondeigendom te ma ken hebben, ten behoeve van de diensten of bedrijven waartoe de desbetreffende dienst behoort. In deze omschrijving komt duidelijk de die nende taak van de landmeetkundige naar voren en ook dat de kenmerkende werk zaamheden van een bepaalde dienst bepaald worden door de plaats die deze inneemt in de gehele organisatie, waartoe zij behoort. Daar uit de aard der zaak het grootste deel der ontvangen vragenlijsten afkomstig is van 11-25 26-50 51 en hoger Totaal 9 4 3 54 139 134 188 604 gemeentelijke landmeetkundige diensten en deze voor het overgrote deel een onderdeel zijn van de gemeentelijke diensten voor open bare werken of daarmede nauw verbonden zijn, spreekt het vanzelf, dat de taken van deze diensten ook veel overeenkomst verto nen en in ieder geval voor een deel de vol gende taken omvatten: a. Metingen ten behoeve van wegenaanleg en uitbreidingsplannen en de regeling van de daartoe nodige grondtransacties. b. Vervaardigen van kaarten van het ge meentelijk grondgebied op een zodanige schaal, dat deze kaarten voor allerlei doel einden voor de diverse gemeentelijke dien sten bruikbaar zijn. c. Beheer, c.q. bemoeienis met het beheer van de gemeentelijke eigendommen. d. Uitzetting van assen van wegen, rooi lijnen, bouwblokken e.d. e. Diverse verrichtingen ten behoeve van op de eigendom gebaseerde gemeentelijke be lastingen. f. Beheer van de bij de gemeente berustende kadastrale stukken. g. Hoogte- en deformatiemetingen en in-

(NGT) Geodesia | 1962 | | pagina 4