KRAYENHOFF De laatste arbeid van 144 door W. Koopmans, oud-ambtenaar van het kadaster In het Orgaan van de Vereniging van Tech nische Ambtenaren van het Kadaster, 16e jg., nr. 3 (1958) publiceerde D. K. Bloemendaal een korte biografie van C. R. Th. Krayenhoff, bij ons vooral bekend geworden door zijn grote aandeel in de samenstelling van een nieuwe kaart van Nederland. In mei 1812 bood hij aan het Keizerlijk Instituut te Parijs het resultaat van zijn arbeid aan. De meeste lezers kennen zijn Précis Historique des Opé- rations géodésiques et astronomiques faites en Hollande, pour servir de base a la topo- graphie de eet état Aan het slot van bovengenoemde biografie l) lezen wij: „over het verblijf in de West kun nen wij zeer kort zijn; besprekingen, verband houdende met zijn opdracht, werden er ge voerd en en passant werd toen een onderzoek ingesteld naar mogelijke goudmijnen Wij zouden deze passage graag wat aan vullen en de opdracht nader bekijken. Wij moeten daarvoor echter iets verder teruggaan om wat achtergrond te geven aan het boven aangehaalde bezoek. Een kleine mijlpaal in de Nederlandse buiten landse politiek van vroeger is zeker de bij zondere gebeurtenis van het verdrijven der Spanjaarden van Curagao in het begin van de 17e eeuw. Zowel door Spanjaarden als door Nederlanders is deze verdrijving schrif telijk vastgelegd, o.m. in de Werken van het Historisch Genootschap, 3e serie, 63: Neder landse zeevaarders op de eilanden in de Ca- raibische Zeein 1621 1648, uitgegeven te Utrecht 1934/1935 en in J. de Lact, Werken Linschoten-vereniging XL, dl. 4, 's-Graven- hage 1937. Onze kennis van dit gebied is verrijkt doordat zich van één van de op Curasao reeds heel lang gevestigde families de auteur N. van Meeteren bekend maakte door zijn publikatie in 1951 van De oude vestingwerken, forten en batterijen op Cutagao. Het is wel jammer dat daarin niet scherp uitkomt, wat ons van de verdedigingswerken nog rest. In het boekwerk De grondpolitiek in het West-Indische Domein der Generaliteit van de bestuursambtenaar G. van Grol wordt in dl. II, uitgegeven te 's-Gravenhage 1942, ook de rechtstoestand van het grondbezit behan deld. Grols boek geeft ons een helder beeld van de ontwikkeling op het eiland van de 17e tot de 19e eeuw. Misschien is bij de samen stelling van zijn studie wel één van zijn bron nen geweest De Nederlanders op de West- Indische eilanden van H. J. Hamelberg, een archivaris die de stoot gaf tot de oprichting van het Geschiedkundig en Volkenkundig Genootschap in de West. Hamelberg's histo risch onderzoek verscheen ca. 60 jaar ge leden. Curasao had als marine- en handelscentrum eens een dominerende betekenis. Eén van de projecten der verdedigingswerken, het z.g. Plan Generaal G. A. van Burmania 1751, dat eerst na 1825 in uitvoering kwam. Kwartiermeester-generaal en wiskundige G. A. van Burmania was één van de voornaamste raadslieden van Prins Willem IV (16971759). Hij liep vooruit op de plannen van 1825 en later. Van hem bestaan verscheidene ontwerpen. Krayenhoffs plannen sloten hierop aan, zij het dan met vele wijzigingen.

(NGT) Geodesia | 1962 | | pagina 6