op 21 juni opgenomen en één op 21 december, geven een verplaatsing van de te meten ster te zien t.o.v. de ver weg staande sterren. Deze metingen, die met een micromeettoestel ver richt worden, laten met een speciale meet techniek afwijkingen beoordelen van 0,0005 mm op het negatief. De halve tophoek in een driehoek tussen de dichtstbijzijnde ster en de aarde op 21 juni en 21 december bedraagt 0,75, overeenkomend met een afstand van 3Yi lichtjaar. Bij afstanden boven 500 licht jaar wordt de tophoek te klein om met enige mate van zekerheid gemeten te kunnen wor den. Voor deze grote afstanden gebruikt men statistische en fysische methoden. Door de uitbreiding van de stad Leiden in zuidelijke en zuid-westelijke richting en de daarmee gepaard gaande avondlijke verlich ting zijn de waarnemingsmogelijkheden thans sterk beperkt. De belangrijkste waarnemingen komen van het Leidse waarnemingsstation te Hartebeest- poortdam in Zuid-Afrika en ook van andere sterrenwachten in en buiten Europa. In de sterrenkunde werd steeds gebruik ge maakt van de lichtgolven die door de hemel lichamen worden uitgezonden. Er worden echter ook niet-zichtbare golven uitgezonden. De radio-astronomie heeft het mogelijk gemaakt deze radiogolven op te vangen en o.a. de 21,1 cm golven van water stofgas, in de koude ruimte tussen de sterren. De „Stichting Radiostraling van Zon en Melkweg" heeft voor dit onderzoek sinds 1956 in Dwingelo een radio-sterrenkijker in gebruik. Het bereik van deze radio-telescoop is zeer groot, en zo heeft men kunnen vast stellen, dat ons melkwegstelsel sterk doet denken aan een spiraalvormig sterrenstelsel, zoals er reeds vele bekend zijn in de kosmi sche ruimte. Om de „kijkmogelijkheden" nog aanzienlijk te verbeteren wordt er thans gewerkt aan een gigantische kruis-antenne van 5 kilometer lengte. In Leiden werken astronomen en technici uit allerlei landen aan dit project. Het is hart verwarmend te zien, wat sterrenkundigen van de hele wereld door internationale samen werking weten te bereiken. Met ingang van de uitgave 1960 zijn de bekende ..Nautical Almanac" en de „American Ephemeris" ge combineerd uitgegeven onder deze titel. De foto's bij dit artikel zijn uit het archief van de Sterrewacht te Leiden.

(NGT) Geodesia | 1962 | | pagina 15