het opstellen van een theodoliet met centreerkijker 1.) 190 door P. Slump, H.T.S.-praktikant De klassieke methode Het statief wordt globaal boven een punt ge plaatst. Aan de kop van het statief bevestigt men een schietlood. De poten worden nu zo danig de grond ingedrukt, dat de statiefkop zo goed mogelijk horizontaal komt, en het schietlood boven het punt hangt. Hierna wordt het instrument op het statief geplaatst. De eerste as wordt globaal verticaal gesteld en men kijkt door de centreerkijker of het in strument goed gecentreerd staat. Is dit niet het geval, dan wordt de uitwijking wegge nomen door het instrument te laten glijden over de statiefkop. Een nieuwere methode Het instrument wordt voordat het opgesteld wordt reeds op het statief bevestigd. Men plaatst één poot op de grond op een afstand fig. 1 van ongeveer 75 cm van het punt. Met in elke hand een statiefpoot, en kijkend door de cen treerkijker, manoeuvreert men zodanig dat het punt in de vizierlijn van het centreerkijkertje komt. De twee poten die men in de hand heeft, drukt men naar het middelpunt (statiefkop) toe, tot zij de grond raken. In het algemeen zal het instrument iets scheef staan. Deze scheve stand neemt men weg door de éénpoot naar het middelpunt toe c.q. van het middelpunt af te schuiven. Dit naargelang de scheve stand van de eerste as. Nu zal men zien, dat, als men de statiefkop op deze manier zo goed mogelijk horizontaal stelt, het punt nog zo goed als in de vizierlijn van de centreerkijker ligt. Door één poot naar het middelpunt toe te be wegen draait de statiefkop op een cirkel. Het vlak tussen de twee poten die op de grond staan is een gelijkbcnig driehoekig vlak. (Men denke de poten naar boven doorverlengd, tot ze elkaar snijden.) De loodlijn uit de top neer gelaten op de verbindingslijn tussen de ge noemde twee poten is de straal van de cirkel, en het voetpunt het middelpunt. (Zie figuur fig. 2

(NGT) Geodesia | 1962 | | pagina 16