195 Cultuurtechnisch Tijdschrift, le jaargang no. 5 Dit nummer opent met een artikel van D. van den Bosch over De begrenzing van ruilver- kavelingsblokken. Hierin wordt nagegaan aan welke eisen de blokbegrenzing moet voldoen om tot een in alle opzichten verantwoorde werkwijze te kunnen komen. De schrijver noemt hiervoor de volgende factoren waarop bij de vaststelling van de blokgrens dient te worden gelet: 1. Hoe ver strekt de verbeteringsbehoefte in ruilverkavelingsverband zich uit naar en over de randen van het voorlopig begrens de gebied en hoe is ter plaatse de animo voor ruilverkaveling bij de betrokkenen? 2. Vormt het gebied uit een oogpunt van ge bruik een eenheid? 3. Is het blok niet zonder noodzaak met ka dastraal werk belast en is het aantal agra risch niet belanghebbenden zo klein mo gelijk? 4. Is het gebied waterstaatkundig hanteer baar en zijn de aansluitingsmogelijkheden van wegen en waterlopen op de omgeving gunstig? 5. Zijn de gronden die van de verbeteringen zullen profiteren zo volledig mogelijk in het blok opgenomen? 6. Het kan gewenst zijn gronden op te ne men, die alhoewel op zich minder ruil- verkavelingsbehoeftig gelegenheid bie den tot vestiging van te verplaatsen be drijven. 7. Topografisch duidelijk gemarkeerde gren zen verdienen de voorkeur. Rekening houdende met deze en nog vele andere punten dient de blokgrens te worden bekeken. Ten aanzien van punt 3 wordt een opmerking van de zijde van het Bureau Ruilverkaveling te Eindhoven aangehaald, die we hier in zijn geheel ter illustratie overnemen: ,,Stel dat een blokje van 4 huispercelen (één perceel per artikel) langs de toegangsweg naar een dorp in de ruilverkaveling wordt op genomen, dan vloeien daaruit de volgende werkzaamheden voort: 1. delimiteren en opmeten van 4 percelen 2. opmeten van 4 huizen 3. kaarteren van 4 percelen en 4 huizen 4. grootteberekening van 4 percelen 5. schattingsberekening van 4 percelen 6. rechthebbenden uitzoeken van 4 eigen dommen 7. erfdienstbaarheden uitzoeken van 4 huis percelen 8. elementberekening van 4 percelen 9. wensen opnemen voor toedeling van 4 eigendommen 10. opnemen van tenminste 4 eigenaren in de lijst van hen die als eigenaar bekend staan 11tenminste 4 eigenaren extra aanschrijven bij: a. stemming b. tervisielegging lijst van rechthebben den en schatting c. plan van toedeling d. de lijst van geldelijke regelingen: met risico dat er bij komt: 12. behandeling bezwaren tegen a, b, c en d. 13. 4 kavels en eigenaren vermelden in de akte. 14. 4 kavels en eigenaren vermelden in de staat 75. 15. berekening ruilverkavelingsrente voor 4 percelen.

(NGT) Geodesia | 1962 | | pagina 21