TOPOGRAFISCHE DIENST? Wat is en wat beet be laubmeethunbiée o ajbeliKg i'an be 177 door C. W. v. d. Linde, Technisch Ambtenaar le klas bij de Landmeetkundige Afdeling van de Topografische Dienst Aangezien de Landmeetkundige afdeling, die zeer speciaal in dit artikel belicht zal worden, een onderdeel is van de Topografische Dienst, is het niet goed mogelijk de ontwikkelingsgang te schetsen, zonder daarbij te vervallen in een beknopt historisch overzicht van de gehele Dienst. 1Deze historie gaat zeer ver terug, n.l. tot 1796, toen aan Baron C. R. T. Krayen- hoff de opdracht gegeven werd een driehoeks- net voor ons land te meten. Dit driehoeksnet bestond uit 163 driehoeken, had'als beginpunt Duinkerken, eindigde in Jever, omvatte het gehele Koninkrijk uitgezonderd Limburg en vormde de grondslag voor de Chorotopogra- fische kaart op schaal 1:115.200. In 1822 werd besloten tot vervaardiging van een kaart op schaal 1:50.000, met het drie hoeksnet van Baron Krayenhoff als grond slag. De eerste bladen verschenen in 1850 onder de naam: Topografische en Militaire kaart van het Koninkrijk der Nederlanden' In die tijd bestond de toegepaste methode uit het reduceren van kadastrale plans tot de schaal 1:25.000, aangevuld met gegevens uit detailkaarteringen. De daaropvolgende net- tekening werd later verkleind en nogmaals getekend op schaal 1:50.000. De kleurendruk deed in 1885 haar intrede, waardoor de chromo-topografische kaart ontstond. Ook werd in die periode behoefte gevoeld aan een kaart op schaal 1:25.000, speciaal met het oog op verdedigingswerken. In 1864 werd voor deze kaarten een nieuwe indeling en numme ring van 776 bladen tot stand gebracht. Deze kaartering was uitgevoerd in bonneprojectie. In 1815 was bij K.B. het „Archief van Oorlog en Topografisch Bureau" opgericht, een afdeling die tot taak kreeg het triangulatie- net van Baron Krayenhoff te verdichten. Deze afdeling vervaardigde tevens de kaart op schaal 1:115.200, maar hield omstreeks 1830. na voltooiing van deze werkzaamheden, op te bestaan. De afscheidinq van het „Topogra fisch Bureau" van het „Archief van Oorlog" vond plaats in 1826. Het „Topographisch Bureau" bestond uit 2 afdelingen, n.l. „De Militaire Verkenningen" (Opnemingsdienst) en het „Etablissement der Steendrukkerij" (Reproduktiedienst). Deze beide afdelingen werden bij de reorganisatie van 1932 verenigd onder de naam „Topografische Dienst". Van af dat jaar bestaat de „Topografische dienst"

(NGT) Geodesia | 1962 | | pagina 3