uit 3 grote groepen, n.l. de Opnemingsdienst, de Reproduktiedienst en de Bedrijfsdienst. Onder de Opnemingsdienst ressorteren 3 af delingen, te weten 1. Landmeetkundige afdeling met toegevoeg de afdelingen: Ned. Nieuw-Guinea en Planimetrie. 2. Topografische afdeling. 3. Cartografische afdeling. Deze afdelingen, met een totale sterkte van ongeveer 125 personen, hebben onder leiding van het Hoofd van de Opnemingsdienst (geo detisch ingenieur) tot taak de grondslag te leggen voor de topografische kaart en deze uit te werken tot de definitieve tekenstukken in verschillende schalen. Na deze inleiding komen we toe aan de eigen lijke werkzaamheden van de Landmeetkun dige afdeling, waar de basiskaarten vervaar digd worden. De basiskaart is een gravure. Het terrein dat hierop gekaarteerd wordt is 621/2 km* groot, hetgeen 1/16 deel is van het gebied, dat een stafblad 1:50.000 beslaat. Deze gravure wordt uitgevoerd op schaal 1:12.500, die na vergroting direct geschikt is voor de uitgave van een kaartblad 1:10.000. Twee gravures 1:12.500 vormen samen het gebied, dat op een kaart 1:25.000 voorkomt. Verder komt het blad 1:50.000 tot stand door vier kaarten 1:25.000 te combineren, uiteraard na verkleining en generalisatie. De uitgave van de kaart 1:100.000 komt op haar beurt tot stand door samenvoeging van 4 kaart- bladen 1:50.000. Alle genoemde kaartwerken zijn uitgevoerd in de stereografische projectie. De overige uitgaven zijn in een andere projectie opge zet en wel de kaart 1:250.000 in de universal transverse mercator (U.T.M.) projectie en de kaart 1:500.000 in een lambertprojectie met als standaardparallellen 52°40' en 55°20'N.B. Van de kaart 1:250.000 zal ook een civiele uitgave verschijnen. Daar alle topografische kaarten de lucht foto's als basis voor de grondslag hebben, is het duidelijk dat de Landmeetkundige afde ling niet alleen de terrestrische landmeetkun de beoefent, maar tevens de fotogrammetrie in zeer ruime mate toepast. Voor dit doel heeft de afdeling de beschikking over 2 ste- reokaarteerapparaten, n.l. een Wild A8- en een Wild A6-autograaf, verder een Wild radiaal-triangulator RTl en een Zeiss ont- schrankingstoestel S.E.G. V. Het overige in strumentarium bestaat uit 2 precisie-coördina- tografen van de firma Haag-Streit, beide uit gerust met een lichtbak en een tafelblad waarop een tekeningdrager kan worden aan gezogen, een Zeiss radiaalsecator, een Zeiss stereotop, een Omnigraaf en nog een ont- schranker „De Koningh". Een oudere Zeiss radiaaltriangulator is in gebruik voor paspunt- overdracht en het inprikken van de paspunten in de negatieven. Het rekenwerk wordt uitgevoerd m.b.v. en kele- en coördinaten-Brunsviga-rekenmachi- nes, een volledig automatisch, elektrische rekenmachine, merk Friden, en een enkele maal elektronisch. Voor het fotografische werk heeft de Land meetkundige afdeling tevens de beschikking over 2 ontschrankingsmachines, die elk via een lichtsluis verbonden zijn met een donkere kamer. Hoe komt nu uit de luchtfoto's een kaart tot stand? Voor sommigen zal het antwoord niets nieuws opleveren, maar anderen zullen wel licht door dit artikel hun inzicht in de tot standkoming van de topografische kaart kun nen vergroten. Zoals reeds gezegd, vormt de luchtopname de grondslag voor de topografische kaarten. 178 De graveerinrichting van de coördinatograaf Haag- Streit. Gravure van een 4 cm ruitennet.

(NGT) Geodesia | 1962 | | pagina 4