daarvoor ingerichte meetstaten, wordt van het paspunt een duidelijke situatieschets gete kend, die later nodig is voor de juiste inter pretatie bij de ontschranking of bij de abso lute oriënteringen in de A8 of A6. De gekozen punten worden bovendien op de foto's om cirkeld en genummerd, In vele gevallen zal de meting bestaan uit een achterwaartse in snijding met 4 of 5 richtingen, waarbij in hoofdzaak gebruik gemaakt wordt van de vaste punten van de Rijksdriehoeksmeting, maar ook worden de paspunten vrij vaak vast gemeten aan Kad.-stenen. Er wordt in voor komende gevallen ook gebruik gemaakt van punten van de Rijkswaterstaat. De meetgegevens worden uitgewerkt door de technische ambtenaren. Vereffening van de voorlopige coördinaten vindt niet plaats, om dat deze voldoende nauwkeurig zijn met be trekking tot de schaal 1:12.500, waarop ont- schrankt wordt. Naast de methode van de terrestrische pas- puntsbepaling, wordt bij de Topografische Dienst ook de radiaaltriangulatie toegepast. Deze methode vindt vooral daarom toepas sing, omdat het de mogelijkheid biedt het zeer dure buitenwerk aanmerkelijk te verminderen, maar ook om in moeilijk te meten gebieden toch coördinaten te verkrijgen. Bovendien leent ons vlakke land zich er bijzonder goed voor. Aangezien de nauwkeurigheid der co- ordinaten van de paspunten verkregen door radiaaltriangulatie ruim voldoende is voor het doel, n.l. uitwerking der luchtfoto's op schaal 1:12.500, wordt deze methode veelvuldig toe gepast. Gehele stafbladen worden op deze manier gemeten. Om voldoende controle op de metingen te hebben, wordt in iedere strook ong. 35 van de benodigde paspunten ter- restrisch bepaald, gelijkmatig verdeeld over de hele strook. Iedere strook wordt, na bereke ning in een voorlopig stelsel, gelijkvormig aangesloten aan 2 terrestrisch gemeten pas punten. De overige terrestrische paspunten leveren verschillen in x en y op, welke in een grafiek uitgezet worden en zodoende duidelijk de grootte van de schaal- en azimuthsfouten tonen. (3). Deze fouten worden d.m.v. cor rectieberekeningen in het voorlopige stelsel geëlimineerd, waarna de hele strook over- bepaald gelijkvormig aangesloten wordt aan alle daarin voorkomende terrestrische punten. De coördinaten van de punten die in 2 aan sluitende stroken voorkomen, worden daarna nog gemiddeld. Aangezien de luchtfoto's door de KLM Aerocarto n.v. vervaardigd, zelden grotere hellingen hebben dan 1 graad, liggen nadirpunt, isogoonpunt en hoofdpunt zeer dicht bij elkaar en kan van hoofdpuntstrian gulatie gebruik worden gemaakt. Sinds 1958 wordt de radiaaltriangulatie uit gevoerd op de Wild RTl, die ontwikkeld werd door Prof. R. Roelofs, Hoogleraar aan de Technische Hogeschool te Delft. Het wer- 180 Radiaaltriangulator Wild RT 1

(NGT) Geodesia | 1962 | | pagina 6