fig. 5 217 strumentarium dient hem ter beschikking te worden gesteld door de instrumentenfabriek. Jenoptik heeft het automatische waterpas instrument Koni 007 op de markt gebracht. Bij het waterpassen dient men de vizierlijn van het waterpasinstrument horizontaal te stellen. Bij de klassieke waterpasinstrumenten geschiedt dit door het inspelen van het buis niveau (richtlijn niveau evenwijdig vizierlijn), bij de moderne automatische waterpasinstru menten door middel van de z.g. compensator. Als de vizierlijn van een waterpasinstrument niet horizontaal gesteld is, komt de horizon tale straal uit de voorwerpsruimte niet terecht in het snijpunt der kruisdraden, maar daarvan verwijderd op een afstand a. f a (zie fig. 1 Wordt nu achter het objectief een optisch element aangebracht, dat de horizontale straal in tegengestelde richting over een afstand a doet verschuiven, dan komt deze toch in het snijpunt der kruisdraden terecht en is de af lezing dus juist (fig. 2). Als optisch element is hiervoor een hoekspiegel te gebruiken, die de straal 200 gr doet ombuigen. Een verschui ving van de hoekspiegel, in fig, 3 als prisma aangegeven, in de richting van de hypotenusa over een afstand a 2 doet de uittredende straal over een afstand a verschuiven. Beves tigt men deze hoekspiegel aan een slinger met een lengte f 2, dan wordt de hoekspiegel bij een hellingshoek a van de vizierlijn over een afstand (f:2) a a:2 verschoven en dus de lichtstraal over een afstand a. Dit systeem is in de Koni 007 toegepast! (zie fig. 4). Ach ter het venster 1is een pentagoonprisma (2) aangebracht, dat ook als optische micro meter dienst doet. Onder het objectief (3) met de centrale instellens (4) bevindt zich het fig. 6

(NGT) Geodesia | 1962 | | pagina 11