F.I.A.B.C.I. 1962. 225 het beleid meer dan tot nu toe rekening ge houden moet worden met de uitvoering van ruilverkavelingsovereenkomsten. Een ver wachting van 5 a 10000 ha per jaar lijkt niet onredelijk. Dit heeft ontegenzeggelijk ook financieel in vloed, daar het totale ruilverkavelingsbudget, dat gebaseerd is op alleen 40000 ha wettelijke ruilverkaveling per jaar, niet is veranderd. Enige verruiming is er intussen gekomen door dat 2,8 miljoen gulden extra is beschikbaar gesteld voor ruilverkavelingsovereenkomsten in de zandgebieden in verband met het melk- prijsbeleid ter verbetering van de produktie- omstandigheden. Hoofdstuk 3, Bijzondere onderwerpen, be handelt in de eerste plaats de verder opge dane ervaringen met de ruilverkavelingswet 1954. Diverse procedures zijn nog niet tot in hoogste instantie behandeld, zodat nog niet met zekerheid gezegd kan worden hoe deze juridische kwesties zich zullen ontwikkelen. Hierbij zijn vooral de kwesties rondom de stemmingsprocedure nog steeds actueel. Maar ook andere kwesties kwamen aan de orde, zo als bijvoorbeeld de betekenis van het Voor lopig plan van Wegen en Waterlopen en de getolereerde afwijking daarvan. Een tweede onderwerp in dit hoofdstuk is de specialisatie en bedrijfsvergroting en de mo gelijkheden die daarvoor zijn door verplaat sing van bedrijven uit een ruilverkavelings- blok naar de IJsselmeerpolders. Aandacht wordt verder besteed aan diverse onderzoe kingen door de 10 jaar bestaan hebbende Studiekring voor Cultuurtechniek en diverse Wageningse Instituten. Voor voorbereiding van ruilverkavelingen werden door de cul tuurtechnische maatschappijen en enkele inge nieursbureaus in 1961 waterpassingen ver richt over een oppervlakte van 20000 ha, ter wijl de Stichting voor Bodemkaartering 58000 ha bodemkundig kaarteerde. Ook op water- en wegenbouwkundig gebied werden vele activiteiten ontwikkeld, waarbij vooral ook de kwestie van kostenbesparing door gebruik van geprefabriceerde kunstwer ken aan de orde kwam. Verbetering van land- bouwbedrij fsgebouwen, landschapsverzorging en natuurbescherming ruimtelijke ordeningen recreatie-ontwikkeling waren alle factoren waaraan ook in 1961 veel aandacht werd be steed. Naar aanleiding van het rapport van Prof. Witt over mechanische verwerking van admi nistratief kadastrale gegevens in de ruilver kaveling Broekhuizen werd besloten de gehele voorbereiding van de ruilverkaveling Lolle- beek mechanisch te doen plaatsvinden. Bij de kadastrale ruilverkavelingsdienst nam de luchtkaartering in betekenis toe; 12230 ha werd gevlogen. Hoofdstuk 4 behandelt het cultuurtechnische werk in de diverse provincies. Het voert te ver deze hier alle te behandelen. Naast de ruil verkavelingsobjecten zijn het vooral weer de waterbeheersingsobjecten in het oosten des lands die hier aandacht vragen en de herver kavelingen in Zeeland. In hoofdstuk 5 komen tenslotte de activiteiten van de Stichting Beheer Landbouwgronden aan de orde. Ook hier is weer evenals in de andere hoofdstukken in overzichtelijke statis tieken en grafieken een beeld gegeven van de bemoeienissen van de S.B.L. met grondtrans- acties in de ruilverkavelingsgebieden ten be hoeve van de sanering van bedrijven. We hebben getracht in het bovenstaande een indruk te geven van de veelheid van onder werpen waarmee de cultuurtechnici bij hun werk te maken hebben. Meer dan een indruk van het vele dat in dit 116 pagina's dikke jaarverslag, dat in kleurendruk werd uitge voerd, naar voren komt, konden we niet geven. Wie belangsteling voor meer details heeft zij lezing van het verslag aanbevolen. M. L. V. In Amsterdam heeft het 13e congres van de Fédération Internationale des Administrateurs et des Biens Conseils Immobiliers (F.I.A.B. C.I.) plaats gehad, en wel van 2 t/m 6 juni j.l. Het is een jaarlijks congres van deze interna tionale makelaarsorganisatie, dat tot doel heeft, onderwerpen met betrekking tot de ma kelaardij te bespreken, zoals de erecode voor de makelaar, de beweeglijkheid van onroerend goed, de belastingwetgeving en wetgeving op onroerend goed, de relaties tussen de collega s in de verschillende landen, en onderwerpen met betrekking tot de E.E.G. De werkzitting van de permanente commissie voor belastingwetgeving en wetgeving op on roerend goed had onze speciale belangstel ling. De commissie bestaat vanaf januari 1961 en is nog in het begin van haar werkperiode. De voorzitter, de heer J. Volpe (Zwitserland) betoogde, bij de opening van de werkzitting, dat het belastingrecht en de wetgeving op het

(NGT) Geodesia | 1962 | | pagina 19