Lacune in ruilverkavelingswet vereist wijziging 226 onroerend goed mede de grondslag vormen van het beroep Makelaar, en dat goede ken nis van deze wetgeving absoluut noodzakelijk is. Door het steeds groter wordende interna tionale verkeer in onroerend goed, geldt dit ook voor de wetgeving van andere landen. De taak van de commissie is bijzonder om vangrijk en men heeft zich op dit congres dan ook voornamelijk beperkt tot de vervreemding van onroerend goed. Na de voorzitter kwamen 13 commissieleden (landen) aan het woord, die een korte, na tuurlijk niet volledige, maar zeer interessante beschouwing hielden over de wetgeving in hun land. In de commissie zijn de meeste West-Euro- pese landen, en Canada, U.S.A., Israël en Japan vertegenwoordigd. De wetgeving op onroerend goed is in al deze landen weer anders geregeld en enkele lan den hebben beperkende bepalingen waar het agrarische grond betreft. In de landen waar de Code of het Romeinse recht de grondslag van het recht vormt, is er wel enige overeenkomst. In Engeland vormt het gewoonterecht de oor sprong van de huidige wetgeving. De Ver enigde Staten van Amerika hebben ook de wetgeving op onroerend goed zelfstandig, los van de federale regering, en dus verschillend geregeld. Deze verschillen bestaan ook in de belastingwetgeving. Zo is het registratierecht in België 11 en in Zweden 1 (Neder land 5 In de plenaire zitting (woensdag 6 juni) gaf de voorzitter als algemeen rapporteur een korte samenvatting, waarbij tot uitdrukking kwam, dat de vaste commissie voor belasting wetgeving en wetgeving op onroerend goed, een gids hoopt samen te stellen over de wet geving in de verschillende landen. Een gids, waarin een antwoord gevonden kan worden op de juridische en belastingtechnische vraag stukken, die aan de orde zijn bij de overgang van onroerend goed. Voor landmeetkundigen die hun werkzaamheden in het buitenland hebben, kan dit te zijner tijd een belangrijk naslagwerk zijn. Wij zullen hier niet uitvoeriger op dit congres ingaan; u zult in het maandblad .Vaste Goe deren" van de Nederlandse Bond van Make laars, en in ,,Het Makelaarsweekblad" van de Makelaarsvereniging Amsterdam (beide aan gesloten bij de F.I.A.B.C.I.) uitgebreider ver slagen over dit drukbezochte congres kunnen lezen. B. M. DE BRUIN Toewijzing kavels aan openbare lichamen Bij de Tweede Kamer is een wijziging van de Ruilverkavelingswet 1954 aanhangig ge maakt, nodig geworden doordat een arrest van de Hoge Raad een lacune in de wet voor wat betreft de toewijzing van kavels aan openbare lichamen aan het licht heeft ge bracht. Tot dusverre werden de toe te wijzen gronden reeds tijdelijk aan de openbare licha men, ten einde daarop in coördinatie met de ruilverkavelingswerkzaamheden de aanslui tende werken van algemeen nut te kunnen uitvoeren, in gebruik gegeven. Aan deze mo gelijkheid is thans een einde gekomen. De Hoge Raad oordeelde nl„ dat het tijdelijk in gebruik geven, nu uit de parlementaire be handeling van de wet niet uitdrukkelijk het tegendeel is gebleken, slechts gehanteerd kan worden ter verwezenlijking van het doel van de ruilverkaveling zelf, terwijl de door de openbare lichamen uit te voeren werken geen deel uitmaken van de ruilverkaveling. Het gevolg van deze uitspraak is, dat de open bare lichamen met de uitvoering der werken zouden moeten wachten tot na de overschrij ving van de akte van toedeling. Gezien de huidige gemiddelde duur van een ruilverkave ling zal daarop in de meeste gevallen niet kun nen worden gewacht. Voor de reeds in voor bereiding en in uitvoering zijnde ruilverkave lingen dreigt thans de gehele planning van de aanleg van Rijks- en provinciale wegen en van gemeentelijke uitbreidingsplannen in de war te lopen. Ten einde het werk voortgang te doen vinden en de onzekerheid, die door deze uitspraak is ontstaan, op te heffen, is het noodzakelijk op de kortst mogelijke termijn in de wet tot uitdrukking te brengen, dat dat gene, wat de wetgever destijds bedoeld heeft, inderdaad mogelijk is. De wetswijziging beoogt mogelijk te maken dat de Centrale Commissie, zodra vaststaat, dat toewijzing van kavels aan openbare licha men zal kunnen geschieden, de gronden, welke onder de voorlopige vaststelling van de toewijzing zijn begrepen, voorlopig aan de openbare lichamen in gebruik kan geven. Ver volgens kunnen de openbare lichamen dan met de nodige werkzaamheden beginnen.

(NGT) Geodesia | 1962 | | pagina 20