232 gestelde bijdrage Signalisation-Experiment Gendringen een verslag van de proeven met signalisering van punten voor luchtkaartering genomen te Gendringen, terwijl Ir. G. H. L i g t e r i n k verslag uitbrengt van de Photo- grammetrische Wochen 1962 te München. Ir. F. Har kink behandelt Het veeltalige woordenboek van de Internationale land metersfederatie. Er wordt naar gestreefd dit woordenboek, dat in Nederland wordt ge drukt, te laten uitkomen vóór het in augustus in Wenen te houden F.I.G.-congres. Het hoofddeel bevat 6000 termen met verklarende tekst en indien mogelijk een genormaliseerde definitie en toegevoegde termen en voorbeel den. Het gaat uit van het frans en bevat ver der de engelse en duitse equivalenten. Naast dit hoofddeel, dat een franse, engelse en duitse index bevat via welke men de term in een andere taal kan vinden, komt er een door de heer Harkink samengestelde index. Dit woordenboek zal vooral voor hen die re gelmatig met buitenlandse termen te maken hebben een belangrijke vraagbaak kunnen worden. M. L. V. Kartografie (Mededelingen van de Kart. sec tie van het K.N.A.G., nr. 15). In deze overdruk uit het tijdschrift KNAG, deel LXXIX, 2, 1962, is o.m. opgenomen een artikel van Prof. V. Sukov uit Sovjet- Rusland (Engelse tekst): Soviet cartography, its development and organisation. Betreffende de fotogrammetrie merkt de auteur op: „in connection with the develop ment of industry, transport and agriculture, aerial photography began to develop rapidly and became the principal method of topogra phical surveying and the basis of cartogra phy Most of the aerogeodetic enterprises and cartographic factories are under the Cen tral Administration of Geodesy and Carto graphy." Volgens Prof. Sukov is nu het grondgebied van geheel Sovjet-Rusland in kaart gebracht op moderne schalen. Er wordt sedert 1942 een uniform coördinatensysteem toegepast. Hij vermeldt in de bijdrage alle kartografische uitgaven, zowel kaarten als atlassen en omschrijft in enkele bladzijden de „Technique and methods of soviet-cartogra phy". Afgebeeld zijn the electric coordinato- graph, the electronic photo transformer en the optical pantograph. Het gehele programma van Mercator-herden- kingen in Duitsland, België en Nederland is gepubliceerd. Onder de rubriek „Besprekingen" worden door Pannekoek en Schokkenkamp onder de loupe genomen: 1 The Reader s Digest Great World Atlas (de bladen zouden het als wand platen beter doen dan als atlaskaart, die van dichtbij bekeken moet worden); 2) de een voudige, duidelijke „Amsterdam Zee- en Rijn- havenkaart 1 10.000, 1961' van de Dienst der Publieke Werken, Landmeten en Karto grafie; 3) Deel VI van „World Cartography", uitgave van de United Nations 1960, gedrukt in 1961 (welk deel o.m. een opsomming geeft van bureaus, diensten, instituten en commis sies, welke zich met de kaartering of met het samenstellen van kaarten bezighouden. Deze lijst is evenmin volledig als de bibliografie in het laatste hoofdstuk) De laatste bladzijden bevatten aankondigin gen van nieuwe uitgaven (atlassen en karto grafische geschriften). W. K. Cultuurtechnisch Tijdschrift, 1962, 2e jaar gang nr. 1. Dit nummer opent met een artikel van R. J. Schokker over De eerste schatting in de ruilverkaveling Ransdalerveld. Aangezien de terreinsomstandigheden in het Zuidlimburgse Heuvelland volkomen anders zijn dan in de rest van Nederland speelden hier heel an dere factoren een rol bij het bepalen van de schattingswaarde. Bij het bepalen van de ver- wachtingswaarde bijvoorbeeld zijn waarde- verminderde factoren ingevoerd. Deze ver hinderen een optimaal gebruik van de grond en kunnen in het kader van de ruilverkaveling niet worden veranderd. De belangrijkste zijn: 1. de hellingsgraad en de ligging ten op zichte van de zon; 2. de aanwezigheid van stenen in de bouw- voor en de aard van de stenen; 3. de erosiegevoeligheid; 4. de bewerkbaarheid in verband met bodem- kundige eigenschappen; 5. de perceelsvorm en de perceelsgrootte die in verband met de topografische omstan digheden niet verbeterd kunnen worden; 6. de ligging langs steilranden;

(NGT) Geodesia | 1962 | | pagina 26