In een beschouwing getiteld „Les professions liberates devant le Marché commun" wijst de zelfde schrijver op een publikatie van de con federation Internationale des travailleurs in- tellectuels. „État actuel des travaux de la commission économique européenne en ma- tière des professions libérales". 233 7. de ligging langs blijvend houtgewas in verband met schaduw- en wortelwerking. Naast deze waardeverminderende factoren werden aftrekposten vastgesteld voor om standigheden die wel door de ruilverkaveling beïnvloed worden: a. ontginning en herontginning; b. het rooien van onrendabele stamboom- gaarden; c. het opheffen van schaduw- en wortelwer king. d. het opheffen van wateroverlast. Deze factoren en aftrekposten worden aan een uitvoerige en interessante beschouwing onderworpen en geven een duidelijk beeld van de specifieke schattingsproblemen in dit heu velachtige löss- en krijtgebied. De rest van het nummer bevat in hoofdzaak de lezingen gehouden op de bijeenkomst van de Cultuurtechnische vereniging te Utrecht op 21 november 1961, die gewijd was aan de watervoorziening van ons land. W. J. Smit Ing. behandelde Problemen rond de water- aanvoer in Nederland, W. Oskam, Land bouwkundige facetten van de watervoorzie ning, en H. Blaauw Ing., Waterbouwkun dige facetten van de watervoorziening. Deze drie artikelen geven een uitvoerig overzicht van deze typisch Nederlandse problemen. In nauw verband met deze onderwerpen is het laatste artikel van W. D ij k s t r a over De Vijzelzuiger, een speciaal ontworpen machine voor de verbetering van de Dorpsgracht te Giethoorn. De onafhankelijke Landmeter Expert en Landmeter-Architect. België, nr, 90, jan.- febr. 1962. Het gestencilde tweemaandelijkse nieuws van de Belgische Orde der Landmeters (corr. adres: Sanderusstraat 12, Antwerpen) wijdt enige bladzijden aan een bespreking van de naar het oordeel van het Bestuur beste beroepsbenaming. De hier aan het woord zijnde groep particuliere landmeters prefereert ,,de goede, oude, doch standvas tige'' naam geometer of landmeter, welke iedereen kent en begrijpt en waaraan de over levering haar „titel" ofte bewijs van adeldom door de arbeid heeft toegekend. De schrijver verwijst ook naar de door andere vakgenoten toegejuichte opvatting van een medewerker aan het Duitse „Mitteilungsblattdie aan zijn voorzitter schreef: „Mijn beroepsschild in Del- brück luidt: Landmeter Konrad Kosters, O.b.V.I. De regering verbiedt mij thans dit opschrift en (ge)last dat ik op dit schild de volle benaming: Oeffentlich bestellter Ver- messungs-ingenieur moet aanbrengen Dr. E. h. PaulTerlinck geeft een Fran se vertaling van het artikel: „Die Abmarkung streitiger Grenzen und ihre verwaltungsrecht- lichen Folgen", dat verscheen in het Zeit- schrift für Vermessungswesen van oktober 1961. Hij wijst op de overeenkomst in de wet gevingen van Hessen en Rheinland-Pfalz, zo als die gedemonstreerd wordt in de wet op het Kadaster en de wet op de grensafbake- ning, beide gedateerd 7 dec. 1959 en beide van hetzelfde model als de resp. Hessische wetten. Over de afbakening in Rheinland zijn nog geen procedures gevoerd; wel worden er twee uitspraken van de „justice administra tive" van Darmstadt opgenomen. Nr. 91, maart-april 1962. Dr. Terlinck publi ceert in deze aflevering de correspondentie tussen de Orde der Belgische Landmeters, niet-ambtenaren en de Commission économi que européenne, gevoerd sinds april 1961, waarin vooral de bezwaren van de groep on afhankelijke landmeters tegen de vertegen woordiging in de FIG naar voren komen. In de Vlaamstalige bijdrage is een lijst opgeno men van in de Vlaamse taal in België uit gegeven werken, welke zal dienen als basis materiaal voor het aanleggen van een inter nationale inventaris der documentatie betref fende beroepsliteratuur inzake landmeten, kartografie, fotogrammetrie, inrichting van het onroerend eigendom enz., strekkend tot het vormen van een „Bibliographie géodési- que internationale". De heer Terlinck aan vaardde de functie van medewerker van de Internationale Associatie voor Geodesie (AIG) op aanvraag van het Instituut voor toegepaste Geodesie te Frankfurt a/M„ wier bevoegdheid aangaande bovengemelde zaak zich uitstrekt over de produktie in de Duits-, Nederlands- en Vlaamssprekende gewesten. W. K.

(NGT) Geodesia | 1962 | | pagina 27