236 Kurandt is de man, die een dynamisch kadas ter wenst. Hij heeft de Duitse autoriteiten meermalen verweten, dat ook zij mangelden aan „Interessenlösigkeit". Een goed kadaster wil iedereen wel, maar het moet niets kosten, merkt hij ironisch op. Hij is van oordeel, dat goede kadasters ,,mit Anfertigung einer be- weiskraftigen Kadasterkarte" verbonden moe ten zijn. Dr. Kurandt was een belangrijk pu blicist op kadastraal gebied. In dit artikel zijn een zestiental van zijn publikaties vermeld. (G)'s slotartikel over de Bauleitplanung herinnert aan het eind aan het bittere woord van een architect: de fouten van een architect ziet men tientallen jaren later nog, de fouten van een arts worden door de aarde bedekt. G. meent, dat wat voor een architect geldt, zeker waar is voor de fouten in de Bauleit planung", waarom hij iedereen opwekt er aan mee te werken, dat de plannen in de best mogelijke vorm worden verwerkelijkt. Uit het tijdschrift „Haus und Grund fürNord- rhein-Wcstfalcn und Reinland-Pfalz" is een artikel van Rechtsanwalt Z e i 11 m a n 11 over genomen, dat handelt over Wertersatz bei Halbschcidigcr Grensmauer. Het gerechtshof heeft omtrent dit probleem een beslissing ge nomen. K. W inter bespreekt de belastingvordering bij de verkoop van een landmeetkundig bu reau van een particuliere landmeter, voor deze groep zeker een belangrijk onderwerp. Heft 6 (juni 1962). S. schrijft over de ,,Büro- oder Praxisgemeinschaft bis zur echten Ar- beitsgemeinschaft (Sozietat) bei Öff. bestell- ten Vermessungs-Ingenieuren"Over die ge meenschap bestaat veel misverstand. Hij ver staat onder „Sozietat" een „bürgerlich recht- liche Gesellschaft", waarbij de leden delen in winst en verlies. Hij onderzoekt of dergelijke sozietate met het beroep van particulier land meter verenigbaar zijn en constateert, dat dit voor notarissen wel aanvaard is blijkens 9 van de Bundesnotarordnung. De autoriteiten van Hessen echter verbieden het voor de par ticuliere landmeter. Dezelfde medewerker oefent kritiek uit op het ,,Neues Berufsrecht in Baden-Wiirttemberg" Vergeleken met het „Berufsrecht" in de meeste Lander en speciaal met dat van Nie- dersachsen is de regeling van Baden-Würt- temberg zeker de slechtste, omdat die het gevaar in zich bergt, dat de bevoegde parti culiere landmeter „zu einem reinen Kadaster- Geometer herabgewürdigt wird". De tekst van de verordening is in zijn geheel opgenomen. Dr. H. bespreekt de 136 tot 144 van de „Bundesbaugesetz" van 1960 betreffende „Die Ermittlung von Verkehrswerten'(Deze verordening van aug. 1961 over de verkeers waarde van gronden bedoelt de waardebepa ling overal naar gelijke maatstaven te doen geschieden) Naast deze is nog de tekst vermeld van een besluit van de minister voor Planologie, Wo ningbouw en Publieke Werken betreffende ,,Ausführung von Vermessungen zur Fort- fiihrung und Erneuerung des Liegenschafts- kataster'' Kataster-Vermessungen)welk besluit omschrijft, welke ambtenaren genoem de metingen mogen uitvoeren en onder welke voorwaarden. W. K. Vier Vortrage zu Tradition und Fortschritt im Vermessungswesen. De vier voordrach ten over de ontwikkeling van de landmeet kunde, gehouden op de 46e bijeenkomst van Duitse geodeten 1961 in het Duitse Museum te München zijn, als overdruk van het Zeit- schrift für Vermessungswesen", jg. 1961, Heft 11, in aparte band uitgegeven. Achter eenvolgens spraken op dat congres Dr. R. Eberhard als vertegenwoordiger van de Beierse minister-president over: Vermessun gen und Staat; Prof. Dr. Ing. M. Kneissl over: Das Vermessungswesen, Tradition und Fortschritt, welke voordracht echter beperkt bleef tot de ontwikkeling van nu; H. Plössl over: Bindungen und Entwicklung im Fort- fiihrungsvcrmessungsdienst, die ook en vooral de fotogrammetrische arbeid in zijn betoog betrok, en C. Gamperl over: Aus- wirkungen automatisierter Arbeidsmethoden in der Flurbereinigungin welk laatste artikel wordt opgemerkt, wat een enorme besparing de I.B.M.-rekenmachines geven in dagen ar beid, maar waar tevens gewaarschuwd wordt tegen een al te overmoedige automatisering om der wille van die automatisering zelf. W. K.

(NGT) Geodesia | 1962 | | pagina 30