Wat is en wat doet de landmeetkundige afdeling Openbare Werken en Volkshuisvesting van de dienst van de gemeente Enschede door XV. de Bruin lng. Inleiding De huidige gemeente Enschede bestaat uit een stedelijke kern, de dorpskernen Lonneker, Boekelo en Glanerbrug, en een uitgestrekt landelijk gebied, dat door zijn gevarieerd landschap rijk is aan natuurschoon. De opper vlakte van de gemeente is ca. 14.000 ha; het inwonertal ruim 130.000. Het terrein is licht glooiend; de hoogte varieert van 29 tot 62 meter boven N.A.P. Kadastraal gezien bestaat de gemeente voor ongeveer 2/3 gedeelte uit niet hermeten ge bied. Het hermeten gedeelte is. wat de moge lijkheden voor stadsuitbreiding betreft, thans vrijwel uitgeput. De toekomstige stadsuitbrei ding is nagenoeg geheel te verwachten in het niet hermeten gedeelte. Voor de binnenstad is een komplan in voor bereiding. Deze omstandigheden en de alge meen bekende redenen als: behoefte aan be trouwbaar kaartwerk, het verband tussen de resultaten van afzonderlijke metingen, de bun deling en de mogelijkheid tot raadplegen van alle meetresultaten op één punt, het ontlasten van andere afdelingen door in landmeetkun dig werk gespecialiseerd personeel, enz., heb ben er toe geleid dat in 1958 een aanvang werd gemaakt met de opbouw van de land meetkundige afdeling in zijn huidige organi satievorm. In 1959 kwam een samenwerkingsregeling met het Kadaster tot stand. Taak van de landmeetkundige afdeling Hoewel één en ander op vele punten nauw samenhangt en nauwelijks gescheiden te zien valt, worden de belangrijkste werkzaamheden van de afdeling hierna samengevat in vier hoofdgroepen: 1. situatiemetingen bestaande toestand (tech nisch), 2. situatiebepaling toekomstige toestand (technisch), 3. werkzaamheden in verband met grond- transacties (kadastraal), 4. hoogtemetingen. 1. Situatiemetingen bestaande toestand Nagenoeg alle meetopdrachten houden ver band met voorbereiding van werken; vele worden gecombineerd met werkzaamheden genoemd onder 2, 3 en 4. Meting geschiedt in het stelsel der R.D. Waar geen meetkundige grondslag aanwezig is, wordt deze eerst be paald. Kaartering vindt plaats op het betref fende blad van de -in aanleg zijnde kaart van Enschede op schaal 1 500. Als regel worden alle technische details als: straatmeu- bilair, bomen, afscheidingen (al of niet samen vallend met de kadastrale grens) etc. inge meten en gekaarteerd. De opdrachtgever ont vangt een reproduktie van de kaart, desge wenst op transparant en/of maatvast mate riaal. Valt het object op meer dan één blad van de kaart 1 500, dan wordt eventueel een montage gemaakt. 2. Situatiebepaling toekomstige toestand Het uitzetten in het terrein van kleinere wer ken vindt meestal plaats aan de hand van vrij eenvoudige gegevens, verstrekt door de op drachtgever. Voor grotere werken wordt, aansluitend aan de bestaande toestand en in overleg met de stedebouwkundige afdeling, 214

(NGT) Geodesia | 1962 | | pagina 8