215 die de theoretische opzet van het nieuwe plan verstrekt, een matenplan in R.D.-coördinaten berekend, en bijgewerkt als het plan wordt gewijzigd. De rekenaar verschaft de ambte naar van de buitendienst de voor de uitzetting benodigde gegevens, na overleg inzake de mogelijkheden en moeilijkheden die het terrein biedt. 3. Werkzaamheden in verband met grond- transacties In opdracht van het gemeentelijk grond- en havenbedrijf, en met behulp van de door dit bedrijf of door de stedebouwkundige afdeling van de dienst van openbare werken verstrekte gegevens, worden van alle grondtransacties waarbij de gemeente is betrokken, kadastrale tekeningen vervaardigd, waarop de aan- of verkoopsgrenzen, evt. onteigeningsgrenzen enz., worden aangegeven alsmede de grootten van de betrokken percelen of perceelsgedeel ten. In 1961 waren dit ruim 1800 tekeningen betreffende ongeveer 400 transacties. De nieuwe grenzen worden in het terrein uit gezet en aan belanghebbenden aangewezen. 4. Hoogtemetingen De werkzaamheden omvatten: a. Het aanbrengen, uitbreiden en instand houden van een net van peilmerken t.o.v. het N.A.P. Het publiceren van deze gegevens ten behoeve van de ambtenaren in de buitendienst en van andere belanghebbenden. b. Uitvoeren van profiel- en vlaktewater passingen, en andere om technische redenen gewenste hoogtemetingen, en in het terrein aangeven van peilmaten. Tekenen van pro fielen, hoogtelijnenkaarten enz. c. Uitvoeren van zettingsmetingen aan bij zondere bouwwerken, als: een achttal toren flats, bejaardencentrum, rioolwaterzuiverings installatie, enz. Enkele aanvullende opmerkingen Overeenkomstig het verzoek van de redactie, een kort artikel te schrijven, wil ik in principe volstaan met vorenstaande summiere uiteen zetting, waarin veel onbesproken werd ge laten. Enkele aspecten dienen m.i. toch nog wel even in het kort gememoreerd te worden: a. Uitwisseling van gegevens vond plaats met o.a. Kadaster, Rijkswaterstaat, Pro vinciale Waterstaat, Waterschap de Regge, Nederlandsche Heidemaatschappij, Nederlandsche Spoorwegen. b. Naast de kaarten op schaal 1 500 (de karteerschaal) worden naar behoefte ook kaarten volgens een corresponderend bladindelingsschema aangelegd op de schalen 1 1000, 2500 en 5000. Deze worden door verkleining met behulp van de optische pantograaf verkregen. c. In principe worden de rooilijnen uitgezet door de afdeling bouw- en woningtoezicht van de dienst van openbare werken. Voor gevallen waarin de rooilijn geba seerd is op nog niet gerealiseerde toe komstplannen, of de groepering van de bebouwing in een nieuw plan tot lastige meetkundige constructies leidt, roept bouw- en woningtoezicht de hulp van de landmeetkundige afdeling in. d. Enkele getallen (naar de toestand van 1 januari 1962): Personeelsbezetting 1 tha le kl. 1 ta le kl. 3 ta 1 hoofdtek. 3 tek. le kl. -- 1 adj. tek. 1 vakman: voor bijzondere diensten: 12 meetarbei- ders. Aangelegde kaartbladen 1/5000 1 1/2500 13 1/1000 29 1/500 131; totaal 174. Grondslag in R.D.: bepaald 724 punten. Peilmerken t.o.v. N.A.P.: 39 van de Rijks waterstaat, 153 van de eigen dienst. Instrumentarium: Wild N I met invar- baken 3,00 en 1,50 meter; Wild N 2; Ertel INA; 2 Wild T 2; optische pantograaf (Omnigraph)2 detailcoördinatografen Haag-Streit 40 X 50 cm; 2 rekenmachines Brunsviga (RKW 18 -f- dubbelmachine) Tot slot vraagt de redactie „toekomstverwach tingen". Gelukkig is elk spoor van helderziendheid mij vreemd; ik zal deze vraag dus slechts beant woorden met het stellen van nog meer vragen. Zal de stormachtige ontwikkeling van En schede, zoals die na de oorlog is ingezet, on verminderd voortduren, of zal ze wellicht nog worden versterkt? (Vestiging Technische Ho geschool Twenthe, evt. doortrekking van het Twenthekanaal naar Duitsland, aanleg van de Europaweg ,,E 8", enz. enz.) Hoe gaat het landmeetkundig werk zich ont wikkelen? Gaan we elektronisch gemeten situaties elek tronisch kaarteren en de trekpen vervangen door een elektronische graveerstift? We kunnen slechts gissen, en vaststellen dat waakzaamheid om up to date te blijven ge boden is.

(NGT) Geodesia | 1962 | | pagina 9