4^ punt van de veelhoek moet met dezelfde nauwkeurigheid bepaald worden. Geef aan hoe de metingen uitgevoerd kunnen worden, aannemende dat géén gedwongen centrering wordt toegepast en géén meetveer- meting mogelijk is, doch alle hoekmeetinstru- menten en indirecte afstandsmeters ter be schikking zijn. 4. Bij welke metingen (hieronder géén astro nomische bedoeld) moet rekening worden ge houden met refractie, en hoe kan men de in vloed daarvan zo goed mogelijk uitschakelen? Fotogramme trie Tijd: 100 minuten De tussen aanhalingstekens vermelde tekst is genomen uit de door H. Meyer, Ing. ge houden voordracht ,,van foto tot kaart" op het N.G.L.-congres te Delft op 13-10-1961. ,,De techniek der luchtkaartering heeft ten doel, de verschillen tussen foto en kaart te elimineren, of m.a.w. om de centrale projec tie om te werken tot een parallelprojectie. Het is algemeen gebruikelijk om hierbij twee ge vallen te onderscheiden en wel: We hebben te maken met vlak en horizon taal terrein of met geaccidenteerd terrein. Als het nu eens mogelijk was om in het eerst genoemde geval een luchtfoto te maken met een zuiver verticaal staande opname-as, zou er, behoudens de schaal, verder geen verschil bestaan tussen de foto en de kaart. Met een eenvoudig vergrotingstoestel zouden we een foto op de gewenste kaartschaal kunnen ver vaardigen. Een zuiver verticale opname-as kan wel be naderd worden, maar in de regel zal er toch altijd wel een afwijking zijn. Nu is de situatie van het terrein niet meer gelijkvormig met de fotografische afbeelding daarvan." Opmerking. Het verschil tussen de ligging van een punt op de hellende foto van vlak en horizontaal terrein en het corresponderende punt op de verticale foto, wanneer men deze met dezelfde camera in hetzelfde opnamecen trum had opgenomen, kan worden gedemon streerd door een grafische constructie, waar bij men de snijlijn van beide fotovlakken laat samenvallen. a. Vragen: Neem een punt p aan op de hel lende foto en formeer en beschrijf de con structie van het corresponderende punt p' op de bedoelde verticale foto. Vermeld de eigenschappen waarop deze con structie berust. Leid voorts uit deze con structie af de formule voor de cartografi sche fout der hellende foto: s2 cos q> sin i f s cos <p sin i Hoe komt het, dat deze fout reeds bij ge ringe helling praktisch merkbaar is; waar is zij maximaal, en waar is zij 0? „Het elimineren van de ontstane verschillen ten gevolge van de helling van de opname- as geschiedt in de z.g. ontschranker, ook vaak onthoeker genoemd. Hiervan zijn in de loop der tijden zeer vele soorten en vormen gecon strueerd. Alle bestaan ze echter uit een pro jector, met behulp waarvan men de luchtfoto, die in de projector kan worden gelegd, op het tekenvlak kan projecteren. Het instru ment is verder zo gebouwd, dat de foto in de projector t.o.v. het tekenvlak een dusdanige stand kan innemen, dat de projecties van vier punten van de foto precies samenvallen met de op het tekenvlak aangegeven plaats van deze punten. Legt men op het tekenvlak een stuk fotogra fisch papier, dan verkrijgt men op deze wijze een fotobeeld, dat weer dezelfde meetkundi ge eigenschappen heeft als de centrale pro jectie op een horizontaal vlak, dus als een kaart van het terrein. 273 „m2 (n2 1) (n2 3) Form.: q' s2^~. A s 7

(NGT) Geodesia | 1962 | | pagina 21