Openbaarheid van de eigendom in de antieke wereld 255 door H. v. d, Kooij, Landmeetkundig ambtenaar van het kadaster te St. Maartensdijk De Hoge Raad heeft in 1912 de volgende uitspraak gedaan: „Niet de innerlijke wil, maar de toestemming, dat is de geopenbaar de wil, wordt voor het tot stand komen ener overeenkomst gevorderd.'' Voor de rechts geldigheid van overeenkomsten die grond eigendom betreffen is een nog verdergaande openbaarmaking vereist: een afschrift van de gemaakte overeenkomst moet worden overgelegd aan het hypotheekkantoor, waar door ieders subjectieve wilsuiting als het ware geconfronteerd wordt met de wil van alle anderen. Deze gang van zaken noemt men het begin sel van publiciteit. De overheid moet daarbij zorgen voor een toegankelijke administratie (kadaster), welke te allen tijde ieders rech ten aan het licht kan brengen door de be treffende overeenkomsten op te bergen. Dit beginsel van publiciteit heeft vanaf oude tijden gegolden. Er is evenwel een menigte oplossingen voor het probleem gevonden. In een soort rechtsgeschiedenis willen we nu onderzoeken welke toepassingen dit beginsel heeft gevonden in de Babylonische, Egyp tische, Griekse en Romeinse beschaving. Uit dit onderzoek zal eerst blijken dat openbaar heid van eigendom werkelijk een beginsel is. Het is verrassend wanneer men in de klas sieke oudheid al elementen, noties en werk wijzen van ons eigen publiciteitssysteem terug kan vinden. Verder zien we een lang zame evolutie van irrationalisme naar rationa lisme. De mensheid is in dit opzicht vergelijk baar met een enkele mens die steeds leert. Studie der geschiedenis is dan ook pedago gisch waardevol (dit voor degenen die van mening zijn dat uit historische artikelen wei nig lering te trekken is), omdat ze een zich ontwikkelend persoon dezelfde weg leert gaan als de mensheid tastend en zoekend ge gaan is. Inzicht in de historische dimensie zal in het algemeen het beroepsniveau verhogen: het is het voorrecht van adelborsten (toe komstige officieren) dat ze leren varen op driemasters; oliemannen daarentegen worden slechts wegwijs gemaakt in een pasklaar ge maakte wereld. Daarom: History makes man wise.

(NGT) Geodesia | 1962 | | pagina 3