als dief de doodstraf schuldig. Een akte uit deze tijd luidt als volgt: Het onderschrift vermeldt gerechtshof, schrij ver, contractanten en 9 getuigen. Zegels van de godheid of van de koning werden in de weke klei afgerold als waarmerk van 's ko- nings sanctie, en een geldsbedrag werd als borgsom voor de uitvoering van het verdrag in de tempelkas gestort. Het probleem der authenticiteit èn publici teit had men als volgt opgelost. Een hardge bakken kleitablet waarin de tekst van de akte was gegrift werd gesloten met een omhulsel, eveneens van klei, waarin dezelfde tekst nog maals werd aangebracht. Het geheel werd opnieuw gebakken, zodat men van de inhoud kennis kon nemen zonder de verzegeling te verbreken. Ieder die land verkocht overhandigde het kleitafeltje dat zijn eigen koop beschreef als mede dat van vroegere transacties. Bij afbe taling van hypotheek werd de schuldbekente nis vernietigd. De aktes die bewaard zijn gebleven laten een ontwikkelde samenleving zien met: inbreng in vennootschap, vererving, claim naar aan leiding van het tweede huwelijk van iemands moeder, onderpacht, faillissement wegens fis cale schulden, lenen van olie met land als on derpand, verkoop van een aandeel in een huis enz. Veel processen komen voor, waarbij de eed decisief is. Een tempeldienaar S zwoer bij ede in de tempel dat hij land had gekocht met eigen geld en niet uit de gemeenschaps- kas, en deze verklaring werd als beslissend ontvangen. Egypte De primitieve egyptische economie was puur agrarisch, en landbezit was de basis van het burgerschap. Vreemdelingen waren „land lozen". Voordat land als verkoopbaar werd beschouwd waren veranderingen van eige naar zeldzaam en de optekening geschiedde bedrijfszeker genoeg in het „hart van de hei lige vaderen". Van generatie op generatie bleef het land in dezelfde hand. Wie de ge nealogie der bewoners kende wist dus welk land ieder bewerkte, en dit was algemeen be kend in de dorpsgemeenschap. Vriendschap pelijke verdragen werden zonder schriftelijke vorm afgesloten. Van eigendomsprocessen en strafzaken werden evenwel notulen gehou den. De administratie begon dus niet met de registratie van recht, maar van de klachten om onrecht. Invoering van geschreven aktes is iets nieuws. In de latere jaren van de monarchie kwamen namelijk verkopen in zwang en deze waren zonder schriftelijke vastlegging krachteloos. Priesters waren de bewaarders van koopcon tracten en verdragen, die nog in naam van de godheid werden aangegaan. In plaats van de barse romeinse formule: ,,Dit is van mij", heb ben egyptische overeenkomsten vaak de vriendelijke vorm: ,,Ik heb dat en dat aan U gegeven, het is van U tot in verre dagen"De aktes werden vrijwillig bij de tempel in be waring gegeven, uit vrees dat anders het recht verborgen zou blijven. Omdat hiërogly fen een groot beroep doen op het geheugen komt in de aktes de frase wel voor: De schrij- vers en de landmeters zijn de bevoorrechten aan wie Amon Ra, de koning der goden, de weg wijst. Geleidelijk werd grondboekhouding nu een staatszaak. De scriba van de tempel werd evenals de particuliere notaris ambtenaar van de staat. Transacties waren van on waarde indien niet geregistreerd, dit in ver band met een omzetbelasting op de waarde bij verkopen en erfenissen. In iedere provin cie bevond zich een dorpsgewijs ingerichte grondbibliotheek, een rijkskantoor dus, ter registrering van private eigendomshande lingen. Kopie-aktes werden hier gedeponeerd (en gedateerd) waarna de eigendomsover gang te boek werd gesteld. Van dit minutieus bijgehouden grondboek gold al dat zonder de toestemming van de ingeschreven eigenaar geen overdracht kon plaats vinden. Dit ka daster had een fiscaal doel. De per persoon ingerichte pagina's vermeldden de som der ac tiva: eigendom van slaven en land, gepacht land (de pachter was belastingbetaler) en als passiva de hypotheken die op de grond rust ten. Het kadaster had ongetwijfeld een pri vaatrechtelijk nevendoel, want er vond ook inboeking plaats in gevallen waarin geen enkel fiscaal belang gediend werd. Het doel van deze boekingen is zekerheid van de grondhandel. De zakelijke rechten werden openbaargemaakt opdat derden-contracte- 257 „11/18 gau tuingrond liggend tussen de parfumerie winkel van K, het slachthuis van T en het erf van de zoon van T, wordt verkocht door A, priesteres van Samas, aan H, handelaar in dadels, die voor de volle koopprijs zilver heeft afgewogen. De koopsom is over handigd: het marchanderen hierover is beëindigd. In de toekomst zal de een noch de ander erop terugkomen om tegen elkaar te klagen. Bij Samas en Mardoek heb ben zij gezworen. De vingernagels van A en H zijn precies als een zegel door hen kenbaar gemaakt. In de maand Sebath, 26e dag van het vierde jaar van Ko ning A."

(NGT) Geodesia | 1962 | | pagina 5