renden niet bedrogen zouden worden. In aktes komen soms clausules voor die toestem men in de overboeking. Op gevonden docu menten staat vaak: „Ter overschrijving." of: „Ter bewaring in het gouw-archief." De ge vonden papyri bevatten koopverdragen, tes tamenten, delingsverdragen, proces om een erfenis, kwijting van hypotheekschuld, be slagname, inkoop van woonrecht in een dorp enz. Onderscheid werd gemaakt in staatsdo mein, kroondomein, tempelgoed, privaatland en soldatenland, dat in erfpacht, tijdpacht, grootpacht en kleinpacht kon worden uitge geven. Percelen werden in de aktes omschre ven als: grenzend aan de grote berg, aan de rivier, het papyrusveld van farao, het veld van de schaapherder, het veld met pottebak- kersaarde enz. De afmetingen laten vele lange smalle percelen zien. Maatstaf voor de grondbelasting (tevens waterschapslasten) was de met water bevloeide oppervlakte, waarbij onderscheid werd gemaakt tussen overstroming en irrigatie door molens. Na de jaarlijkse Nijl-inundatie werden verdwenen grenzen opnieuw uitgezet met behulp van „lijsten van grenzen". De romeinse bezetters verenigden de dorps grondboeken tot één centraal belastingkadas ter. Met de bijhouding werd echter de hand gelicht en hervormingen vonden nu plaats omdat anders de belasting oninbaar werd. Vroeger werd slechts overgeboekt wanneer de verkoper als eigenaar ingeschreven was: nu stond inboeking gelijk met overname van de belastingplicht. Er werden vijfjaarlijkse tellingen (lustra) ingevoerd teneinde het pa rallellisme van grond en register in stand te kunnen houden. Nota bene onder het Ro meinse Recht denatureerden de grondboeken dus tot fiscale leggers die alleen geïnteres seerd waren in de vraag: Wie is de belasting plichtige? In het algemeen daalt de rentevoet bij grotere zekerheid van het grondkrediet. Ondanks de mogelijkheid van kadastraal eigendomsbewijs bleef de interest van hypotheek in Egypte evenwel 33 a 100 procent. Griekenland Griekenland kende 1. sacrale openbaarheid. Bij verkoop van grond zwoeren beide par tijen voor de godheid dat zij niet ten nadele van derden handelden en 2. burgerlijke open baarheid, die van stad tot stad verschillend geregeld was. Ook hier was een eed vereist dat de overdracht geen bedrog inhield. Als publiciteitswaarborgen waren in zwang: te genwoordigheid van buren bij de transactie, meermalen bekend maken door een stads omroeper, aanplakken van affiches geduren de 60 dagen op een aankondigingsbord en overdracht voor de overheid. In de oertijd vond verkrijging plaats na schenking van een gedachtenismuntje aan de buren-eigenaars en dit herinnert aan de primitieve inkoop in de dorpsgemeenschap. In Athene was grondbelasting onbekend. Wel kende men een omzetbelasting die als marktgeld van alle roerende goederen ge heven werd. Om deze fiscale reden nu werd bij politieverordening bepaald, dat verkoop van onroerend goed eveneens op de markt moest plaats vinden. Hiermee was uiteraard ook weer de publiciteit gediend. De notaris (agoranomos) oefende zijn ambt grotendeels op de markt (agora) uit. Voor hypotheek had men eveneens prakti sche oplossingen. Pandstenen op de akkers (vermeldend hoofdsom van de schuld en de namen van de contractanten) gaven maxi mum publiciteit aan hypothecaire verbanden. Solon gaat er trots op dat hij van de gehypo thekeerde grond „heeft weggenomen de schuldzuilen die op vele plaatsen geplant stonden, en de grond die eens slaaf was heeft vrijgemaakt." De stichtingsakte van Delfi be paalde dat pandgevers en schuldenaars in de volksvergadering moesten worden bekendge maakt. Zij werden op twee witte plankjes geschreven die resp. in de tempel van Hera en in het stadsarchief werden opgesteld. Soms werden losse stéles verenigd tot mar meren platen die eveneens publiek werden opgesteld. Al deze handelingen waren overbodig waar officiële registers werden aangehouden. Vele steden bezaten onder verschillende namen een depot van eigendomstitels. Reeds in 454 voor Chr. werd te Halicarnassus gesproken van een mnemon of optekenaar (Mnemosyne was de godin van het geheugen). Zijn spe ciale functie was het bewaren van koopcon tracten. Zijn eed besliste over het beloop van grenzen bij eventuele twisten. Hypotheek- oorkonden werden bij hem in deposito ge geven en weer teruggenomen als de schuld voldaan was. Testamenten werden eveneens herroepen door terugname. Deze depothou ders vervulden aanvankelijk geen ambt, maar bewezen vriendendiensten; later werd het een staatsfunctie. De overschrijving van privé- verdragen evolueerde toen van een gewoonte tot een wettelijk voorgeschreven handeling, 258

(NGT) Geodesia | 1962 | | pagina 6