259 en zo ontstond een dienst der registratie, veelal gecombineerd met het bevolkingsregis ter. Deze dienst hield boek van alle koop aktes en van aantal en statuten der inwoners. Vrijlating van slaven was gebonden aan pu- blikatie van het feit. Bij nieuwe kolonies was de stichtingsoorkonde de eerste akte die ge registreerd werd. Koopaktes werden niet ge heel overgenomen maar zeer beknopt uitge trokken, bijvoorbeeld: Callicrates verkoopt aan Tharsagoras een omheinde hof gelegen te Nucleion en bekend onder de naam Limeneia, die hijzelf heeft gekocht van Thrasymedes met als buren Simias en Cteton, voor de prijs van 400 drachmen geld. De koper zwoer voor de magistraat (die twij felachtige aktes kon weigeren) dat hij recht matig kocht, zonder geheime verstandhou ding, bedrog of fraude van welke aard ook. De bewaarder noteerde de uitgestrektheid van het terrein, de grenzen, het aantal wijnstok ken en olijven dat het bevatte, de bouw werken en alles wat dienstig was „om de grondbelasting te bepalen". De aktes werden gestaafd door het betalen van mutatie- en successierechten. Dit alles geschiedde in het besef dat registratie een soort deelname is van de staat aan het contract. De stad zelf werd als het ware tot getuige van de trans actie geroepen en gaf er haar garantie aan. De antieke theoretici die zich met openbaar making van eigendom hebben beziggehouden putten het onderwerp uit door letterlijk alle argumenten te noemen die er voor mogelijk zijn. Plato was van mening dat een registra tiekantoor nodig was omdat de burgers het land van de staat in bruikleen ontvingen. De meer democratische Thephrastus noemt als motieven tot publiciteit: 1. de mogelijkheid van reclame tegen de verkoop; 2. dat ieder de nieuwe verkrijger zal leren kennen en 3. dat men kon constateren of het goed vrij en onbelast was en of de verkoper werkelijk eiyenaar was. De wet van Solon noemt in volgorde van bewijskracht: de akte, getuigen en de eed. Een geregistreerde akte ging vóór een niet-geregistreerde. De registratie zonder exacte kaarten en ka dastrale nummers verliep nooit helemaal wa terdicht. In sommige aktes is sprake van „een onzeker en betwist eigendom" en „het even tuele recht op een bouwwerk." In een proces moest de bezitter bewijzen dat hij het goed verkregen had door koop, vonnis of door hy pothecaire uitwinning. De beste bescherming van grenzen was nog wel het nauwlettend toeziend oog van de eigenaar zelf. Het tem peleigendom (vergelijkbaar met het staats domein) stond onder bescherming van de godheid, wat voor het volk een gerede aan leiding was zich eraan te bevoordelen. Op Kreta constateerden landmeters (speciaal door het volk gekozen om het domein te her stellen) dat verscheidene percelen niet meer de afmetingen hadden die in de oude geschrif ten waren opgetekend en zij dwongen terug gave af van alles wat wederrechtelijk in bezit genomen was. Archieven van de stad en tem pel laten soms zorgvuldig op steen gegraveer de kaarten zien, die het precieze oppervlak van de goederen van de staat en van de go den weergeven. Maar hier handelt het dus niet om kadastrering in belang van het pu bliek maar om een privé-inventarisatie van al te onpersoonlijk eigendom. Hoewel de Grieken het spreekwoord kenden: Het getal is de bewaker van de eigendom, is opmeting en kaartering nooit algemeen ge worden, en wel voornamelijk omdat er geen centraal staatsgezag was, maar dorpsgewijs georganiseerd recht. Het dorp was klein ge noeg om ieders eigendomsrecht zintuiglijk te registreren. In de stadsstaten stelde men zich glimlachend onder de bescherming van der goden zintuigen. In het Athene van Perikles (dat 30.000 inwoners telde) werd Eumonia vereerd als de godheid der rechtzekerheid. Zij gold als het oog van Zeus, dat alle on recht ziet, vaststelt en vervolgt. Zij was voor handen wanneer het recht geëerbiedigd werd. De vrucht van deze toestand noemde men vrede en was het tegenovergestelde van de barbarij, waar nog het vuistrecht heerste. Romeinse Rijk Wie aan het Imperium Romanum denkt, denkt aan het Romeinse Recht, maar wie daarna veronderstelt dat onder dit recht de grondeigendom wel met een summum van ga ranties zal zijn omgeven komt bedrogen uit. In feite slaat Rome in dit opzicht juist een pover figuur. Dat het romeinse recht als sy steem eerder ontstond met de handelsecono mie dan met de oudere agrarische economie zal hieraan hebben bijgedragen: zeker is, dat het romeinse rijk geen waterdichte registratie van zakelijke rechten op de grond heeft ge kend. Openbaarmaking veronderstelt een soort erkenning van collectieve aanspraken op de bodem en het romeinse recht is hiervoor te individualistisch en materialistisch. De bron ervan is het subjectieve wilsprincipe waarbij veel aan zelfhulp wordt overgelaten. Vaak worden recht en macht gelijkgesteld. Ook

(NGT) Geodesia | 1962 | | pagina 7