296 De eigen fotogrammetrische dienst van het Kadaster wordt met grote voortvarendheid uitgerust met het meest moderne apparaten- park dat in Europa te krijgen valt en vervult reeds een belangrijke rol bij ruilverkaveling en bij het te lijf gaan van de achterstand in de hermetingen. En dan de veranderingen welke konden plaats vinden met behulp van de eigen foto- technische dienst, waar een groot aantal technische assistenten zorgen voor een ge regelde bijwerking van de aanwezige film plans, moederplans voor lichtdrukkopieën van de kadastrale kaart. Niet alleen op de vernieuwing van de tech nische hulpmiddelen kan worden gewezen. Door de publikatie van de nieuwe Hand leiding voor de Technische Werkzaamheden in 1956 heeft de kadastrale dienst de grond slagen van de landmeting aangepast aan de nieuwste resultaten van het wetenschappelijk onderzoek op dit gebied, een publikatie die als vlagvertoon van het beste soort voor het Nederlandse Kadaster te beschouwen is. Wat dit laatste betreft, verkrijgt ook op an der terrein dit Kadaster een niet te verwaar lozen internationale bekendheid. Mr. Ir. Meelker, in 1958 directeur van Hypotheken en Kadaster geworden, werd in hetzelfde jaar benoemd tot President van het Office International du Cadastre et du Régime Fon- cier, een internationaal orgaan dat als doel heeft de systematische bijeenbrenging van documentatiemateriaal over kadastersyste men en grondboekstelsels, waar ook 'ter we reld in gebruik, en het vervaardigen van ver gelijkende studies over deze stelsels, ten einde in samenwerking met de Food and Agriculture Organization van de United Nations te Rome hulp te bieden aan de lan den die een kadaster of grondboekstelsel wil len invoeren ofwel het bestaande systeem van grondregistratie verbeteren. Het Bureau van bet Office is gevestigd in een der lokalen van de Directie van het Kadaster aan het Ministerie van Financiën. Dat de heer Meel ker in 1957 tot secretaris van de Staatscom missie inzake het Kadaster is benoemd (deze Staatscommissie moet van advies dienen over de maatschappelijke functie die het Kadaster Ir. Meelker neemt afscheid van de heer Stoorvogel. Op de achtergrond de oud-ingenieur-veripcateur J. H. Sanders. (1958)

(NGT) Geodesia | 1962 | | pagina 10