kaartreproduktie I 299 door M. J. Flink Ing., Chef Kartograaf A, Hoofd van een teken afdeling van de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat te Delft Inleiding Tengevolge van de steeds toenemende be langstelling in landmeetkundige kringen ten aanzien van de kaartreproduktie kan het wellicht nuttig zijn te trachten een, zij het slechst globaal, overzicht te geven van de verschillende mogelijkheden, die de moderne reproduktietechnieken bieden. In dit over zicht zal in het algemeen echter niet nader worden ingegaan op de chemische samen stelling van lichtgevoelige lagen, de ontwik kel- en fixeerbaden, de belichtingstijden enz., doch alleen een beschouwing worden gegeven over de meest bekende kopieermethoden en de toepassing hiervan. Het kopiëren van kaarten met pen en inkt of potlood is een klassieke werkwijze, die mo menteel in vele gevallen alleen nog als een soort werkverschaffing kan worden be schouwd. (Ter voorkoming van eventuele misverstanden moge er op worden gewezen dat er staat: ,,in vele gevallen" en niet: ,,in alle gevallen".) De mechanische kaartrepro duktie heeft geleidelijk deze kopieerwerk zaamheden overgenomen en het resultaat hiervan is, dat men in vergelijking met eerst genoemde wijze van kopiëren: 1een zeer grote tijdwinst op de tekenka mers verkrijgt; 2. de kopieën belangrijk sneller worden ver vaardigd; 3. de kostenbesparing bepaald aanzienlijk is. Opgemerkt dient echter te worden dat het te kopiëren origineel „in inkt" moet worden ge tekend of gegraveerd. Wanneer men kan volstaan met een tekening „in potlood" wordt een fotografische reproduktie hiervan een enigszins twijfelachtige aangelegenheid. Potlood heeft n.l. in het algemeen een onre gelmatige en slechte dekking. In het laatstgenoemde geval zal men de kopie moeten vervaardigen door het origineel met pen en inkt te calqueren óf genoegen moeten nemen met een veelal kwalitatief minder fraaie fotografische kopie. Er zijn wel potloden in de handel verkrijg baar die speciaal voor kopievervaardiging een goed dekkende lijn dienen te geven, doch deze blijken toch niet altijd tot het gewenste resultaat te leiden. Volledigheidshalve zij vermeld dat dit o.m. de „Duralar"-stiften en potloden van Staedtler en die van „The Ruwe Pencil Company" zijn. De te kiezen kopie-vorm wordt bepaald door: a. de samenstelling (de soort) van de tekeningdrager; b. de „dekking" van de tekening (b.v. diep zwarte lijnen geven een goede dekking en hierdoor verkrijgt men een scherpe kopie) c. de eisen gesteld aan het doel en ge bruik van de te vervaardigen kopie. Alvorens met het tekenen van een kaart wordt aangevangen, dient te worden vastge steld, welke soort kopie men hiervan wenst te vervaardigen. De kaartvervaardiging zal dus moeten worden afgestemd op de te vol gen reproduktie-methode en niet de repro- duktie-methode op de wijze van kaartver vaardiging. Overleg en samenwerking tussen kaartteke naar en reprograaf zullen voor een goed re sultaat beslist noodzakelijk zijn. Zoals reeds vermeld, zijn bij de kopiever-

(NGT) Geodesia | 1962 | | pagina 13