vaardiging de eigenschappen van de ver schillende tekeningdragers (dus de originele kaarten) van groot belang. Het materiaal kan transparant zijn of niet transparant, maatvast of niet maatvast, goed of minder goed te betekenen, temperatuur- gevoelig of niet, enz. Elk van deze eigen schappen kan een bepaalde invloed hebben op het 'tot stand komen van de gewenste kopie. Voor een overzicht van de tekeningdragers moge hier worden volstaan met de verwij zing naar een artikel betreffende dit onder werp in ,,Geodesia", 3e jaargang nr. 5. Hier in werden ook de inktsoorten behandeld. Kopieermethoden De volgende reproduktie-mogelijkheden zul len worden behandeld: 1contactkopie 2. reflexkopie 3. astralonkopie 4. de reproduktie-camera 5. hoogdruk, diepdruk en vlakdruk 6. lichtdruk 7. zeefdruk 8. xerografie De lichtgevoelige materialen Alvorens de genoemde kopieermethoden te behandelen is het wenselijk iets te vermelden van de lichtgevoelige materialen. Voorheen werd het materiaal door de repro- graaf zelf van een lichtgevoelige laag voor zien. Een voorbeeld hiervan is het z.g. natte collodium procédé. Een glazen plaat wordt begoten met collodium en vervolgens in een bad van zilvernitraat gehangen. Na korte tijd kan de plaat uit het bad worden gehaald en moet deze nat in de camera worden ge bruikt. Dit procédé is dus niet geschikt voor behan deling in het vacuümraam. Het wordt weinig meer toegepast, daar al sedert jaren fotogra fisch materiaal in de handel is, waarop reeds een droge lichtgevoelige laag is aangebracht. Als drager kan men hierbij papier, film of glas verkrijgen. Papier en film zijn in zeer vele soorten lever baar. De keuze van het te gebruiken mate riaal zal in het algemeen aan de vakman, de reprograaf, moeten worden overgelaten. In dien hem de wensen of eisen, gesteld aan de fotografische kopie, worden kenbaar ge maakt en hij tevens de kwaliteit van het ori gineel kan beoordelen, zal hij ongetwijfeld het voor het doel meest geëigende materiaal gebruiken. Het zij echter nogmaals vermeld, dat de beste resultaten worden verkregen door overleg tussen kaartvervaardiger en re prograaf vóór de aanvang van de teken werkzaamheden. Filmmateriaal wordt in het algemeen zowel glashelder als één- of twee zijdig gematteerd geleverd. Indien nog op de filmkopie moet worden getekend, verdient het aanbeveling een gematteerde film te kie zen. Voor het fotokopiëren van „zwart-wit-kaar- ten" (de meest voorkomende) gebruikt men het orthochromatisch voor gekleurde te keningen het panchromatisch materiaal. In landmeetkundige kringen gaat de interes se veelal uit naar de z.g. maatvaste filmmate rialen. Deze zijn (in willekeurige volgorde): 1. ..Cronar" (Dupont: Animex N.V., Haarlem) 2. ,,Estar" (Kodak, 's-Gravenhage) 3. ,,P.K.„ (Agfa, Arnhem). Ook Perutz (Winkler en Fallert Co, Am sterdam) en Gevaert leveren een maatvaste film. Het gebruik van maatvast filmmateriaal is belangrijk bij de volgende doeleinden: 1. Montage; 2. Indien aan de kopie betrouwbare ma ten moeten worden ontleend; 3. In sommige gevallen bij de vervaardi ging van z.g. deelcalques ten behoeve van meerkleurendruk; 4. Wanneer een kaart op een andere kaart moet worden „ingekopieerd" b.v. wanneer een „lijnenkaart" en een ,,schriftkaart" samen op één kopie moeten worden gebracht. Het is mogelijk nog gewenst te vermelden wat onder het begrip „montage" wordt ver staan. Montage betekent dat van twee of meer kaarten één kopie wordt vervaardigd. Dit kan al dan niet een kopie op andere schaal zijn. Meestal zal de montage worden toege past bij een kopie op verkleinde schaal. Als nu b.v. van twee kaarten op schaal 1 1000 een nieuwe tekening moet worden vervaardigd op schaal 1 2500 wordt als volgt te werk gegaan. Van de twee kaarten (getekend op een maatvaste drager) worden op verkleinde schaal film-negatieven vervaardigd. Deze 300

(NGT) Geodesia | 1962 | | pagina 14