STANLEY O 302 negatieven worden op een lichtbaktafel nauwkeurig op elkaar ingepast (indien er een „overlap" aanwezig is) of de situatie wordt „koud" aangesloten. Hierna wordt ge controleerd of de coördinaat-kruisen op bei de negatieven precies in één lijn liggen. Nu worden de negatieven verzwaard of vastgezet zodat zij niet meer kunnen ver schuiven. Vervolgens snijdt men de negatieven in de overlap door en plakt ze met maatvast plak band aan elkaar. fig. 4 Een montagemes. Indien nodig kan men nu nog bepaalde be namingen of lijnen, zoals b.v. het kader, met afdekverf bedekken. Van dit gemonteerde negatief wordt een po sitief vervaardigd, dat zonodig van een nieuw kader of nieuwe titel kan worden voorzien. Hiermede is op eenvoudige en snelle wijze een goede en nauwkeurige kopie op verkleinde schaal verkregen. 1Contactkopie Alvorens dit procédé aan een nadere be schouwing te onderwerpen, is het gewenst de bijbehorende apparatuur te behandelen. Voor het vervaardigen van een contactkopie wordt gebruik gemaakt van het z.g. vacuiim- of pneumatisch raam. Het gebruik van het vacuümraam is nood zakelijk om het origineel zowel als het foto materiaal volkomen vlak te trekken en in deze toestand tijdens de belichting vast te houden. Bij de contactdruk gaat men als volgt te werk. Men stelt het raam in een zodanige stand dat de rubberdeken aan de bovenzijde komt. De klemmen worden losgezet en de deken wordt opgeslagen (fig. 5). Vervol gens wordt de op transparant materiaal ver vaardigde tekening met de niet betekende zijde op het glas gelegd. Daarna wordt het fotografisch materiaal met de gevoelige laag naar beneden gericht op de tekening ge plaatst. Bij de reproduktie is het steeds van het groot ste belang dat het contact tussen het origi neel en het fotomateriaal zo innig mogelijk is. Er wordt dus z.g. „met laag op laag" ge kopieerd (fig. 7) Wanneer tekening en fotomateriaal op el kaar gelegd zijn (dit moet bij normale don kere kamerverlichting geschieden) slaat men de rubberdeken toe. klemt deze vast en stelt de pomp (hand-, voet- of motorisch gedre- fig. 5 fig. 6 a. Rubber deken, b. Planparallel glas (onder). c. Plan glas (boven). d. Pomp.

(NGT) Geodesia | 1962 | | pagina 16