304 wijderen opdat deze later geen schadelijke inwerking meer op het materiaal kunnen uit oefenen. Om nu een rechtlezend-positieve kopie te verkrijgen, wordt het negatief op dezelfde wijze als eerst het origineel in het vacuüm- raam gelegd en hierop weer het lichtgevoe lige materiaal. De hierboven beschreven han delingen worden herhaald. Tijdens dit procédé zullen dus nu de zwarte gedeelten van het negatief (de gedeelten die op het origineel niet door lijnen bedekt zijn) helder doorschijnend en de doorzichtige ge deelten van het negatief (dus de lijnen van het origineel) in zwart op de kopie te voor schijn komen. Buiten de normale negatief-positief-methode kan men nog twee andere procédé's toepas sen, waarbij dan het zwart-wit'te negatief vervalt. Men kent n.l.: a. Het omkeerprocédé Dit procédé kan men o.m. bij de contact kopie toepassen. Alle handelingen zijn zoals hiervóór reeds beschreven tot aan het fixe ren. Na het ontwikkelen wordt direct ge spoeld en vervolgens wordt het materiaal in een zogenaamd ..omkeerbad" gedompeld, sa mengesteld uit kopersulfaat, waterstofperoxi de, een zuur en water. Vroeger gebruikte men hiervoor kaliumbichromaat. Het om keerbad verwijdert het neergeslagen zilver uit het negatief. Daarna wordt er weer ge spoeld en vervolgens opnieuw belicht. De gedeelten van het negatief die niet belicht waren (dus de lijnen, etc.) worden nu dus wel belicht. Een gevolg hiervan is dat na op nieuw ontwikkelen en fixeren deze gedeelten (de lijnen) zwart en de na de eerste belich ting ontstane zwarte gedeelten (de niet be tekende gedeelten) nu door het in het om keerbad verwijderde neergeslagen zilver, blank zijn geworden. Er is nu een spiegel beeldig positief ontstaan in plaats van een spiegelbeeldig negatief. Door de film een voudig om te draaien verkrijgt men een rechtlezend positief. Het beeld staat dan ech ter op de achterkant of onderzijde van de film. b. Autopositieve filmmaterialen Deze materialen hebben op de fabriek een soort voorbelichting" ondergaan. Men heeft dus niet de normale lichtgevoelige laag zo als bij toepassing van het omkeerprocédé, doch een speciaal voorbehandelde laag. De materialen geven na ontwikkeling en fixering direct een spiegelbeeldig positief beeld. 2. Reflexkopie Indien een tekening op ondoorzichtig mate riaal is vervaardigd, zoals zwaar tekenpapier of astrafoil white opaque, dan kunnen ook hiervan, behalve door middel van de repro- duktie-camera (waarover later), met behulp van het vacuümraam kopieën worden ge maakt, doch nu alleen op fotografisch reflex papier en niet op film. Film bezit n.l. een ge kleurde „backing". Dit is een licht kl'eurlaag- je aan de achterzijde dat dient om de in wendige reflexen in de film te verminderen. Deze is daardoor niet lichtdoorlatend. Er is wel een ,,clear-back-film" in de handel, waarmede men dus wel kan reflexen, doch drager (papier) lichtgevoelige laag tekening tekeningdrager glas rubberdeken

(NGT) Geodesia | 1962 | | pagina 18