voor zover bekend wordt deze voor de kaart- reproduktie weinig of niet toegepast. Het reflex-papier is wel lichtdoorlatend en uit hetgeen nu volgt zal duidelijk worden waarom het noodzakelijk is lichtdoorlatend materiaal te gebruiken. Men gaat n.l. als volgt te werk: Evenals bij de contactkopie gebruikt men het vacuümraam doch nu legt men eerst het reflexpapier met de lichtgevoelige zijde naar boven gekeerd op de glasplaat. Hierop wordt de kaart gelegd met de betekende zijde naar beneden gericht. Dus weer: laag op laag. Bij belichting is de situatie als in fig. 10 is weergegeven: De belichting gaat dus eerst dóór de achter zijde van het reflex-papier heen en bereikt zo het origineel (fig. 10). Hiermede is ook ver klaard waarom geen film kan worden ge bruikt. Het licht dat op de witte (onbeteken de) gedeelten van de kaart valt, wordt hier door teruggeworpen (reflexie) op de gevoe lige laag. Het licht dat op de betekende zwarte gedeelten valt, wordt geabsorbeerd en dus niet teruggeworpen. Op dit moment vindt de eigenlijke belichting van de laag plaats. Men zou dus kunnen spreken van een indirecte belichting. Men verkrijgt nu even als bij de contactkopie een negatief waarop het nog onzichtbare, maar latent aanwezige beeld door ontwikkeling zichtbaar zal wor den. Vervolgens weer fixeren en spoelen. Ook hier kan men van het negatief weer een positief vervaardigen door genoemde han delingen van plaatsing en belichting van het materiaal te herhalen. 3. Astralonkopie De benodigde apparatuur zal weer eerst worden vermeld teneinde de daarop volgen de beschouwing van de methode zelf te ver duidelijken. Men gebruikt: a. de booglamp (reeds behandeld) b. het vacuümraam (reeds behandeld); c. de „Schleuder of beter het slinger apparaat (fig. 11, 12); d. een retouche-tafel voorzien van afvoer- goot en waterdicht afgesloten verlich- tingsbak (fig. 13). De astralonkopie is een positieve kopie. Bij de vervaardiging gaat men uit van een spie gelbeeldig dia-positief. (Dit is, zoals reeds eerder in deze beschouwing werd vermeld, een film die men om moet keren om een rechtlezend beeld te verkrijgen. Het beeld staat dus op de achterzijde.) Een vel astralon wordt zeer goed gereinigd van vette bestanddelen, stof, e.d. met een speciaal hiervoor in de handel zijnde vloei stof. (De hechting van de later aan te bren gen gevoelige laag is hiervan sterk afhanke lijk.) Vervolgens wordt het astralon grondig met water gespoeld. Hiertoe wordt het astra lon op de roterende schijf van het slinger- 305 Rem Spoel- mogelijkheid Verwarmingselementen Deksel Roterende schijf met klemmen Instelinrichting fig. 11 Het horizontale slingerapparaat.

(NGT) Geodesia | 1962 | | pagina 19