Adverteert in 307 apparaat gelegd en vast geklemd. De motor wordt ingeschakeld en het astralon wordt met een waterstraal bespoten. Direct hierop volgend wordt op het natte astralon een ko- pieerlaag aangebracht. De laag wordt uit de hand of door middel van een speciale buis op het astralon in het middelpunt van de draaiende schijf gegoten, bij een toerental van 60 tot 70 omwentelingen. Tengevolge van de middelpuntvliedende kracht wordt de vloeistof over het materiaal geslingerd en tevens goed en gelijkmatig verdeeld. Als nu het astralon geheel van de laag is voorzien, wordt de kap of deksel gesloten, de verwarming weer aangezet en de laag gedroogd. Men dient er rekening mede te houden dat de temperatuur niet bo ven de ca. 45° C mag komen, daar bij ho gere temperatuur gevaar voor deformatie van het astralon of astrafoil ontstaat. Na het drogen wordt het materiaal uit het slinger apparaat genomen. (Zij nog vermeld dat de opgebrachte laag niet zo sterk lichtgevoelig is en dat daardoor de werkzaamheden bij gedempt daglicht kunnen geschieden en een donkere kamer niet nodig is.) Vervolgens plaatst men eerst de te kopiëren tekening (het spiegelbeeldige positief) met de laag naar boven gerichtin het vacuüm- raam en hierop het astralon met de gevoelige laag op de laag van het origineel. Nu volgt de belichting. Hierdoor worden de niet door de tekening bedekte gedeelten verhard. De bedekte gedeelten blijven onveranderd. Het is van belang niet te kort te belichten, omdat anders het gevaar niet denkbeeldig is, dat de laag niet voldoende is gehard en ten gevolge hiervan de ontwikkelaar doorslaat.) Na de belichting wordt het astralon uit het vacuümraam genomen en kan met het ont wikkelen worden begonnen. Het materiaal wordt op de verlichte glasplaat van de re touchetafel gelegd en de ontwikkelaar met een zachte borstel of tampon gelijkmatig over het astralon verdeeld en ingewreven. De ont wikkeling duurt slechts geringe tijd. Nu zul len de niet belichte, dus niet verharde gedeel ten (het kaartbeeld) loslaten, zodat daar ter plaatse het basismateriaal weer vrijkomt. Met een tampon wordt dan het aldus verkre gen beeld met een kleurstof ingewreven, het geen meestal twee keer dient te geschieden. De kleurstof hecht zich vrij stevig aan het astralon. Tenslotte verwijdert men de verharde laag door het materiaal met water af te wassen. Het resultaat is een vel astralon waarop de oorspronkelijke tekening rechtlezend positief is gekopieerd. Het is na de behandeling van de contact-, de reflex- en de astralonkopie wel duidelijk dat men op dezelfde wijze een spiegelbeeldig positief kan vervaardigen. Dit zal b.v. ge schieden wanneer een z.g. blauwe astralon kopie nodig is. Dan staat de tekening dus in blauwe kleur op de achterkant van het as tralon. Deze kopie wordt onder meer toege past voor de vervaardiging van deelcalques t.b.v. kleurendruk. (Hoewel hiervoor tegen woordig ook andere procédé's zoals b.v. de stripping-methode worden gebruikt.) Indien men nu bepaalde gedeelten van deze tekening met zwarte inkt overtrekt dan zal de hierna te vervaardigen kopie ook alleen deze gedeelten weergeven daar de blauwe lijnen bij de reproduktie niet overkomen. (Wordt vervolgd) Voor inlichtingen wende men zich tol E. Schrikkema Ing. Roemer Visscherstraat 48 Arnhem Telefoon (08300) 2 20 59

(NGT) Geodesia | 1962 | | pagina 21