Wat is en wat doet de landmeetkundige Gemeentewerken van afdeling van Hoogezand-Sappemeer door L. F. Steenhuisen De achtergrond van het ontstaan van de landmeetkundige afdeling bij de dienst van gemeentewerken van Hoogezand-Sappemeer is eigenlijk wel geweest de aanwijzing van genoemde gemeente tot z.g. sub-kerngemeen te. Wat was hiervan n.l. het gevolg? Aantrek king van diverse industrieën; om enkele te noemen „Bataafse Accu Fabriek„Trelle- borg", „Silenka" en „Tercanit Dit noodzaakte tot het gereedmaken van in dustrieterreinen en aangezien van deze ter reinen, op één uitzondering na, alleen maar kaarten op schalen van 1 2000 of 1 2500 aanwezig waren, zijn ze eerst alle ingemeten. Tevens was voor de afdeling weg- en water bouw nodig kennis van de hoogteligging, van de hoogte van de z.g. vaste grondslag (dit is een grondlaag welke een zekere druk waarvoor hier meestal wordt gerekend op 40 kg/cm2 zal kunnen weerstaan) en van de slootprofielen. Ontwikkeling tot nu toe Of voor de genoemde werkzaamheden, i.v.m. de nauwkeurigheid der metingen, een land meetkundige nodig zal zijn, daarover is dis cussie mogelijk. Maar toen in verband met de te verwachten groei van de bevolking, als ge volg van de aantrekking der industrieën, gro te uitbreidingsplannen voor de woningbouw gereedgemaakt moesten worden, heeft men in 1960 de noodzaak ingezien een landmeet kundige aan te trekken. Dit vooral ook in verband met het feit dat bij verkoop van bouwterreinen in de bestaande uitbreidings plannen vaak verschil van- mening ontstond over de grootte dier terreinen of over het niet in overeenstemming met de werkelijkheid zijn van het op de tekening aangegeven perceels gedeelte. T oekomstverw achting en In verband met het uitwerken van de le fase van het structuurplan Goorecht is in samen werking met het kadaster een gebied van ca. 60 ha, dat zal worden bestemd voor de bouw van ong. 2000 woningen, hermeten, waar naast dan nog een park van ca. 35 ha en een nieuw stadscentrum zullen worden aange legd. Door het aantrekken in 1961 van een stedebouwkundige, die het genoemde plan reeds heeft uitgewerkt, zal, aanvangende met dit plan, een begin worden gemaakt met het zoveel mogelijk vastleggen aan het stelsel der Rij ksdriehoeksmeting Als richtlijn voor de toekomst hoop ik de taak van een landmeetkundige dienst, zoals die staat omschreven in het „Rapport van de stu diecommissie, ingesteld door de V.v.L." zo veel als mogelijk is tot werkelijkheid te kun nen brengen. Aan deze verwezenlijking zal mijns inziens veel worden bijgedragen door beantwoording van de toekomst aan de prog noses, welke voor deze gemeente o.a. bestaan uit een groei van ongeveer 24.000 nu tot ongeveer 50.000 inwoners in 1980. Deze prognoses werden tot dusver niet door de feiten achterhaald. Taak Deze omvat momenteel voornamelijk werk zaamheden t.b.v. de afdeling weg- en water bouw. Als bijzonderheid b.v. de metingen t.b.v. het berekenen van de hoeveelheid zand (ca. 600.000 m3), nodig voor wegaanleg van ongeveer 4,5 km en het ophogen van een in dustrie-terrein van 11 ha. Dit n.l. in verband met het feit dat dit zand z.g. verrekenbaar is. 308

(NGT) Geodesia | 1962 | | pagina 22