314 beide cirkels in een punt P van de rechte a loodrecht staan op a. b. Construeer, voor het bovengenoemde geval waarvoor de opgave juist be paald is (met passer, potlood en liniaal) de tweedelige korfboog. Deze constructie op bijgaande figuur uitvoeren. Aangenomen kan worden dat de fi guur op schaal is getekend. c. Hoe zou je de korfboog op het terrein uitzetten? Hierbij moet aangenomen worden dat de middelpunten ontoegankelijk zijn. Recht I. Burgerlijk recht Tijd: 150 minuten 1. Welke erfgenamen hebben een legitieme portie en hoeveel bedraagt deze? 2. A is voor de tweede keer gehuwd buiten gemeenschap van goederen met B. Uit het eerste huwelijk is een kind C, uit het tweede huwelijk een kind D. A overlijdt en laat na 80.000,A heeft aan het kind C vóór zijn overlijden 10.000, geschonken. Hoe is de verdeling van de nalatenschap van Al 3. Wat is een rechtspersoon? Is een firma een rechtspersoon? 4. Wat zijn de juridische gevolgen van een huwelijk? 5. Voor welke handeling heeft de ene echt genoot de toestemming van de andere nodig? 6. Wanneer kan iemand onder curatele worden gesteld? 7. Wat is een onrechtmatige daad? Kent u hierover arresten van de H.R.? 8. Wat zijn de eisen waaraan een overeen komst moet voldoen? 9. Wat is een authentieke akte? Noem voorbeelden. 10. Bespreek in 't kort de verjaring. 11. Wat is een zakelijk recht? 12. Wat is revindicatie? 13. In welke gevallen neemt men aan, dat een afscheiding (muur, heg, sloot) niet gemeen is? 14. A heeft in de zijmuur van zijn woning, welke muur 1,75 m van de eigendoms- grens verwijderd is, ramen op 1,10 m boven de begane grond. a. Kan zijn buurman het verwijderen van deze ramen vorderen? b. Indien deze dit wel kan, wat mag A dan in plaats van deze ramen maken? 15. A heeft een huis, waarvan één van de zijmuren precies op de grens staat (d.w.z. geheel op grond van A). Deze muur is slecht, A wil haar vernieu wen en hoger optrekken. a. Mag A een steiger plaatsen in de tuin van zijn buurman? b. Indien de muur in zeer slechte staat verkeert en A doet er niets aan, kan de buurman dan hiertegen iets be ginnen? 16. Geef een definitie en een paar voorbeel den van: een voortdurende erfdienstbaarheid, een niet voortdurende erfdienstbaarheid, een zichtbare voortdurende erfdienst baarheid. een niet zichtbare voortdurende erf dienstbaarheid. Welke van deze kunnen door verjaring ontstaan? 17. Bespreek de bedingen, welke normaliter in een hypotheekakte worden opgeno men. II. Administratief recht 1. Men vindt materieel waterstaatsrecht omschreven in de Grondwet, in Staats wetten, Algemene Maatregelen van Be stuur, Provinciale verordeningen, Ge-

(NGT) Geodesia | 1962 | | pagina 28