meentelijke verordeningen en Water schapsverordeningen. Geef een beschouwing over de onder linge verhouding dezer voorschriften. Betrek hierin ook het toetsingsrecht van de rechter. 2. Welke bezwaren kunnen worden aan gevoerd tegen een privaatrechtelijke ba sis voor de uitoefening van een bepaalde waterstaatszorg in een begrensd gebied, m.a.w. waarom verdient de waterschaps- vorm de voorkeur? Hoe zouden ieder dezer twee vormen moeten worden ge realiseerd? Geod. Astronomie Tijd: 100 minuten 1In februari werd voor de hoogte van de onderzijde van de zon gemeten 28°57'52", toen deze in de meridiaan stond. Bepaal de breedte van de plaats van waarneming met behulp van onder staande gegevens (N.B. teken zelf in vullen!). Halve zonsdiameter 16'05" Zonsparallax 8" Refractie 1 '47" Zonsdeclinatie 9°17'30" 2. Gevraagd wordt voor een plaats ge legen op ongeveer 15° noorderbreedte en lengte 1 uur (oost van Greenwich) een breedtebepaling geheel voor te be reiden. Datum: 29-11-196... (jaar van de alma nak, ongeveer 23 uur LMT). 3. Welke instrumenten heeft men nodig voor: a. azimutbepaling uit zonshoogten: b. azimutbepaling uit uurhoek op de poolster; c. lengtebepaling; d. simultane lengte- en breedtebepa ling. Kartografie (mededelingen van de kart. sec tie van het K.N.A.G., no. 16, overdruk uit tijdschrift KNAG, deel LXXIX, 3, 1962). Van Ir. P. J. Bakker te Amsterdam is gepubliceerd de lezing, die deze hield in de Zuiderkerk. In het artikel worden de kaarten beschreven, die door de onderafdeling Land meten en Kartografie van de Dienst der Publieke Werken werden (en worden) ge maakt. Ir. Bakker schetst de omstandigheden en gebeurtenissen, die tot de tegenwoordige toestand hebben geleid. Van 1 jan. 1905 af, zo was indertijd bepaald, moesten alle direc teuren van Gemeentebedrijven uiterlijk twee maanden na het gereedkomen van nieuwe werken opgave doen aan de Directeur P.W. Aangezien dit echter niet voldoende bleek om het gestelde doel een goed en snel te raadplegen overzicht van alle zich op en in de openbare straat bevindende werken te bereiken, werd 5 oktober 1906 besloten op dracht te geven tot het vervaardigen van een kaart van Amsterdam op de schaal 1 1000. Rekening houdend met de grootte der bladen 315

(NGT) Geodesia | 1962 | | pagina 29