hoogten boven de zeespiegel, zowel als bij verschillende getij-standen. Het onderzoek wil aantonen dat het heel goed mogelijk is over dit soort gebieden geodetische afstanden te meten. Aangenomen mag worden dat af zonderlijke metingen beïnvloed worden doo; de hoogte van de elektro-magnetische golven boven het zee-oppervlak, maar deze voor onderstelling vraagt een voortgezet onder zoek. Heft Nr. 75. Fachvortrage beim II, Internationalen Kurs für Landkartendruck und -reproduktion 1960 in München. Een 235 pagina's tellend verslag bevattend de tekst van een 16-tal voordrachten met discussies betrekking hebbend op het ge hele gebied van de moderne kaart-reproduk- tie-methoden. Dit ruimschoots met figuren en foto's geïllustreerde verslag besluit met een uitvoerige literatuuropgave. Heft Nr. 77. Azimut- und Breitenbeobachtungen 1959 und 1960. Heft Nr. 78. Neuberechnung der geopotentiellen Koten- unterschiede mit Hilfe der Normalschwere für den Westdeutschen Anteil am REUN. Heft Nr. 80. Heinrich Seifers: Bandprogramme [ür die Rechenanlage Z 11. inhoud: 1. Einleitung 2. Koordinaten-Ausgleichungen 2.1 Polygonzugberechnung 2.2 Einzelpunkteinschaltung 2.3 Doppelpunkteinschaltung 3. Aerotriangulation 3.1 Raumlicher Rückwartsschnitt 3.2 Folgebildanschluss 3.3 Raumlicher Vorwartsschnitt 4. Rechensicherheit und Wartung Reihe A: Theoretische Geodesie. Heft Nr. 38. Wissenschaftliche Referate gehalten auf der Vollsitzung der Deutschen Geodatischen Kommission vom 20 bis 23 Oktober 1961 in München. Uit de inhoudsopgave: 1. Sektion I Triangulation Bestimmung des Europaischen Dreiecks- netzes. a. Gestalt und Messungsgrundlagen (M. Kneissl) b. das Ergebnis der zwangsfreien Aus- gleichung des deutschen Dreiecksnet- zes als Vorstudie zum europaischen Dreiecksnetz. Berechnung und Ausgleichung von Drei- ecksnetzen unter Berücksichtigung der Geoid gestalt. a. Berechnung grosser Netze einschl. langer geodatischer Linien; b. Ellipsoidübergange und Netzver- schiebungen; c. Berechnung und Ausgleichung von Streckennetzen. 2. Sektion II Nivellement a. Berechnung und Ausgleichung des Europaischen Höhennetzes: b. Schwerekorrektionen der Nivelle- ments und Höhensysteme. 3. Sektion III Geodatiscbe Astronomie a. Sternbedeckungsmethoden; b. Kritische Untersuchung der Metho den der Geodatischen Astronomie: c. Bericht über einen astronomischen Theodolit mit automatischer Stern- nachführung. Verder onderwerpen over de Gravimetrie (Sektion IV), over de Geoïde-bepaling (Sek tion V) en verslagen van verrichtingen van het Hochschulinstitut (Sektion VI). Dr. Der Vermessungstechniker 1962-3. Dit nummer bevat het jaaroverzicht over 1961 van de bondsvoorzitter van het Verband Schweizerischer V ermessungstechniker/As- sociation suisse des techniciens-géomètres, waarin gewezen wordt op het grote aantal vacatures (23 aanvragen bij het bemidde lingsbureau voor plaatsing tegenover 245 aan geboden plaatsen), het in verhouding van de totale sterkte aan landmeetkundig personeel veel te grote aantal in opleiding zijnde per sonen, waarvan een groot getal weer naar andere beroepen verdwijnt, en het financieel jaaroverzicht. In een door vip. ondertekende bijdrage wordt een verzuchting geuit over de kwade gevolgen van opdrijven van de grond prijzen. 1962-4 begint met het in het Duits gestelde verslag van de verenigingsraad en de jaar vergadering op 24 en 25 maart 1962, terwijl de Franse versie van dit verslag opgenomen is in 1962-5. 318

(NGT) Geodesia | 1962 | | pagina 32