EEN KWART EEUW KADASTER Mr. Ir. S. M. Meelker jubileert in crisis, oorlog en hoogconjunctuur 289 door P. S. Teeling Ing., Technisch Hoofdambtenaar van het Kadaster, verbonden aan het Office International du Cadastre et du Régime Foncier ter Directie van het Kadaster aan het Ministerie van Financiën Mr. Ir. S. M. Meelker Toen vijf en twintig jaren geleden, op 15 no vember 1937, de tegenwoordige Directeur van het Kadaster, Mr. Ir. S. M. Meelker, als land meter op arbeidsovereenkomst bij het Kadas ter in dienst werd genomen, was het al crisis tijd wat de klok sloeg in Nederland en in de rest van de wereld. Een half miljoen werk lozen in trieste rijen voor de Nederlandse stempellokalen; rijen die jaarlijks langer wer den door de drommen jongeren, met een eind diploma van ambachtsschool tot hogeschool, die niet aan de slag konden komen. Legio zijn de voorbeelden van de wijze waar op toen met de voorhanden arbeidskracht kon worden omgesprongen. Aankomende onder wijzers, die als kwekeling met akte zonder salaris voor de klas stonden, zijn een voor beeld uit vele. Overbekend uit die tijd is het verhaal over de pas-afgestudeerde elektro technisch ingenieur, die blij mocht zijn met de betrekking van wagenbestuurder op een elek trische tram in Den Haag. Ook in het kleine hoekje van de hogere land meetkunde vielen de slagen. De enige grote werkgever voor leidend personeel op dit ter rein de Dienst van het Kadaster had in 1931 de recrutering van personeel op de,,vrije markt" stopgezet, al heette deze maatregel dan ook „voorlopig" te zijn. De jonge men sen die de landmeterscursus aan de Land-

(NGT) Geodesia | 1962 | | pagina 3