294 drang uit alle lagen van deze bevolking naar een moderne woning. Ondanks de omstan digheid dat binnen 15 jaar na het op gang komen van de na-oorlogse woningbouw het miljoenste nieuwe huis gereedkwam, is de woningnood nog Volksvijand nr. 1. Een nood die tot gevolg had, dat de bouw in de „vrije sector" een ongelofelijke vlucht nam, waarbij jaarlijks tienduizenden woningzoe kenden de eigendom bekwamen van een voor hen gebouwd huis, grotendeels daarbij geholpen door de miljarden die een ruim vloeiende kapitaalmarkt hun op hypotheek kon verstrekken. De invloed van het gebruik (door de „mas sa") van het gemotoriseerd verkeer op de bouw van satellietdorpen en de uitbreiding in versneld tempo van kleinere woonkernen, tientallen kilometers van de grote steden verwijderd, mag als bekend worden veronder steld. Niet alleen dat hierdoor de verbreding van verkeerswegen en de aanleg van geheel nieuwe verbindingen tussen woon- en werk plaats in de hand werden gewerkt, die ook aan de Bijhoudingsdienst van het Kadaster hun forse eisen stelden, doch tevens moest wegens het veelal ontbreken van een ka dastrale kaart op bruikbare schaal van zulk een landelijk gebied, een hermeting plaats vinden. De opmeting van de nieuw- ontstane grenzen van zakelijk recht behoor de niet lang na de totstandkoming te gebeu ren, wilde er geen chaos ontstaan t.o.v. de vastlegging in de kadastrale administratie van de omvang der rechten die de respectieve lijke eigenaren hadden verkregen. Het totaal aantal van de akteposten, welke door de Bij houdingsdienst jaarlijks moesten worden op gemeten, was in 1952 weer op het vooroor logse peil gekomen, n.l. op ongeveer 25.000. Doch reeds in 1956 was dat aantal gestegen tot meer dan 40.000, en deze stijging zette zich sedert dien met kracht door. Wel tijde lijk geremd door de bestedingsbeperking kwam men in 1961 al tot ver boven de 50.000. Gezien de hierboven gesignaleerde woningnood in een tijd van hoogconjunctuur, waarin op betrekkelijk gemakkelijke manier een nieuw huis kan worden gekocht en be trokken (met hypotheken soms tot 100%), mag worden aangenomen dat bij verdere liberalisatie van de woningbouw het tijdstip niet meer ver is, dat het jaartotaal van 60.000 overgeschreven akten zal zijn bereikt, waarvan nadere opmeting van de ontstane grenzen van zakelijk recht door de Bijhou dingsdienst nodig is. Ongekende migratie naar andere landmeet kundige diensten van kadastraal-technisch personeel, die nog steeds doorgaat; sterke stijging van de ruilverkavelingsbehoefte; verhoogde noodzaak tot spoedige hermeting van tienduizenden hectaren der nieuwe be volkingscentra; meer dan dubbele vergroting van het aantal akteposten: aan deze zeer on gunstige samenloop van omstandigheden moet door de kadastrale dienst het hoofd geboden worden. Modernisering In 1947, dus nu al weer 15 jaar geleden, schreef ik in een artikel in het Orgaan van de Technische Ambtenaren van het Kadaster over de „Technische Ambtenaar en de toe komst", dat de praktische landmeetkunde se dert de Bevrijding meer dan ooit in het volle leven is komen te staan, en daardoor uiter aard beïnvloed wordt door de moderne vèr- doorgevoerde arbeidsdifferentiatie, een pro ces, dat in de landmeterij n.m.m. zou uit lopen op: a. het gebruik van geodetisch ingenieurs en academisch gevormde land meters nagenoeg uitsluitend voor de leiding van bureaus van de landmeetkundige dien sten, alsmede voor werkzaamheden van ho gere geodetische orde; b. het bezigen van middelbare landmeetkundigen op ^uitgebreide schaal voor de vele meetwerkzaamheden van lagere orde, welke op het ontzaglijk grote ge bied der ruimtelijke ordening moeten worden verricht." Een jaar later, bij een wetswijziging van de Hoger Onderwijswet in het najaar van 1948 was de mogelijkheid van opleiding voor Geo detisch Ingenieur aan de Technische Hoge school te Delft er en maakten overgangs maatregelen het voor de academisch gevorm de landmeters mogelijk via een scriptie het diploma van geodetisch ingenieur te verkrij gen. Naar men weet hebben bijna honderd landmeters hiervan gebruik gemaakt en zijn in april 1950 de eerste landmeters van het Kadaster ingenieur geworden. In deze jaren was dhr. Meelker reeds begonnen met rechten studie, welke studie hij ook bleef volgen, toen hij in 1951 naar het Ministerie van Finan ciën, afdeling Hypotheken en Kadaster, werd geroepen, en die hij in 1955 mocht afronden rne't een promotie aan de Groningse Univer siteit tot meester in de rechten. Nauwelijks een jaar later reeds werd hem aan de Tech nische Hogeschool te Delft het diploma van geodetisch ingenieur uitgereikt op de scrip-

(NGT) Geodesia | 1962 | | pagina 8