Wat is en wat doet de landmeetkundige dienst van Oe Gemeente Breda? 341 'door J. Klerks, technisch ambtenaar De landmeetkundige dienst van de gemeente Breda is een zelfstandige afdeling van de dienst van openbare werken en heeft een per soneelsbezetting van negen ambtenaren en negen meetarbeiders, waarvan één meet- arbeider-chauffeur. De landmeetkundige af deling is opgericht in 1952 en bestaat op het ogenblik uit twee groepen: de landmeetkun dige dienst en het stratenplan. Hoe deze split sing is ontstaan en wat het werk van iedere groep is, zal hieronder nader uiteengezet worden. Voor 1952 werd het landmeetkundig werk in de gemeente Breda door de toen bestaande afdelingen, zoals de stedebouwkundige-, de bouwkundige- en de civieltechnische afde ling (waterbouwkunde, bestratingen, riole ringen e.d.) zelf uitgevoerd. Door het toe nemen van de stadsuitbreidingen met de daaraan verbonden civieltechnische werken, werd de vraag naar landmeetkundige gege vens groter, zoals situaties en hoogten, ter wijl ook de behoefte ontstond aan gespeciali seerde landmeetkundigen voor het verrichten van deze opmetingen en uitzettingen. In 1952 werd dan ook de landmeetkundige afdeling opgericht en deze werd in 1961 sterk uit gebreid in verband met het vervaardigen van een stratenplan. Het werk van de landmeetkundige dienst be staat in grote lijnen uit: het uitzetten van assen van wegen, riole ringen e.d., bouwblokken en percelen, het aangeven van hoogtepunten in de stadsuit breidingen: situatiemetingen ten behoeve van de uitbreidingsplannen, het grondbedrijf en civieltechnische dienst; het aangeven van rooilijnen (in overleg met stedebouw); het vervaardigen van situatietekeningen ten be hoeve van het grondbedrijf (voor grond aankoop, -verkoop, uit de pachtname e.d.) en notariële akten, waarbij de gemeente betrok ken is; het afgeven van verklaringen conform art. 29a van de Wet op de Vervreemding van Landbouwgronden (wel of geen agra rische bestemming van percelen); het advies uitbrengen in rechtskwesties, zoals erfdienst baarheden, voorkomend bij de aan- en ver koop van percelen. De landmeetkundige dienst beheert tevens de bij de gemeente be rustende kadastrale stukken. Enkele onderdelen van dit werk zullen hier onder uitvoeriger behandeld worden. De uit breidingsplannen worden getekend op een kadastrale ondergrond, overgenomen van de kadastrale kaart, of op een van te voren door de landmeetkundige dienst gemeten situatie. In het eerste geval ontdekken we soms ach teraf. dat de kadastrale ondergrond niet overeenkomt met de feitelijke terrein- en eigendomssituatie, wat vooral narigheid op levert als in een plan al gewerkt wordt, ter wijl nog niet alle eigendommen aangekocht of onteigend zijn. In het tweede geval worden deze verschillen op de situatietekening aangegeven, door deze laatste te vergelijken met de kadastrale kaart. De uitbreidingsplannen worden niet van 'te voren doorgerekend; er komen dus over het algemeen alleen maten op voor van de nieuw ontworpen assen, wegprofielen e.d. Begon nen wordt met de hoofdassen aan de hand van de terreinsituatie of bestaande aanslui- tingspunten uit te zetten en deze assen on derling te controleren. Hierna worden de an dere assen uitgezet, waarna de gehele uit-

(NGT) Geodesia | 1962 | | pagina 15