350 Tijdschrift der Nederlands Heidemaatschap pij 1962-7/8. Hierin is het tweede en laatste deel opgenomen van het artikel Het Delta plan en de Waterhuishouding van Groningen door Dr. ir. F. P. Mesu. 1962-9. In de kroniek van de maand lezen we dat de directie van Oostelijk-Flevoland onlangs de aanmelding voor de uitgifte van 200 nieuwe bedrijven heeft opengesteld. Daar zouden zich ongeveer 3250 gegadigden voor gemeld hebben. En in andere delen van ons land gaat de afvloeiing uit de landbouw steeds verder, zodat hier en daar de bedrijfs- opvolgers ontbreken. N o e s t schrijft over de Visserij in de Bra bantse Biesbosch en W. van E y c k over Landbouwjournalisten in Zweden. C. A. C. B. Oude kaarten en de geschiedenis van de kop van Noord-Holland, door J. Westenberg (Verh. der Kon. Ned. Ak. van Wetensch., Ie reeks, deel XXIII, no. 2) form. 18 X 26 cm. Prijs 15, Dit stukje historische geografie van de kop van Noord-Holland, voornamelijk gebaseerd op vele (bijgevoegde) kaarten, is voor ons zeker ook belangrijk, juist om die met zorg bijeengezochte verzameling kaarten. Het over zicht is echter bovendien (enigszins) aange vuld met oudheidkundige vondsten. De auteur komt tot de conclusie, dat er in de loop der eeuwen achter de duinkust een grote uitge strektheid land verloren is gegaan. De zee spiegel is gerezen, misschien ook zijn de getij- verschillen groter geworden. Vondsten van Fries-Bataafs aardewerk bij Den Helder getuigen van bewoning in de eerste eeuwen van onze jaartelling. Herhaal delijk verdween en verscheen deze weer. Nog van de 15e eeuwse bijzonderheden kan men o.m. kennisnemen door de kaart van Sgroo- ten, zoals die voorkomt op blad 14 uit de eerste atlas van 1573 en die een 15e eeuws kaartbeeld als basis had. Ook de kaarten van 1540 en 1542 van Van Deventer (Koegraspolder)van Adriaan An- thonisz (1571), gegraveerd door Petrus Jo hannes Nagel, werk van C, R. T. Krayen- hoff (1800) en George Ralph Collier (1800), de bewaard gebleven polderkaarten van de Zijpe (van 15531600), om van minder be kende niet te spreken, hielpen mee om de voorstelling der ingrijpende wijzigingen in het kaartbeeld op deze plaats te illustreren. In het overzicht wordt ook nog melding gemaakt van de oudst bekende handschrift-kaart in kleu ren van Noord-Holland van Croock (1529) met het noorden links. Het is merkwaardig dat zoveel bekende kartografen zich met de kop van Noord-Holland hebben bemoeid. Ook b.v. Joost Jansz. Beeldsnijder's grote kaart van 1575 (ook al bestaat die eerste uitgave niet meer en zijn dus latere edities gebruikt) wordt bij deze studie niet vergeten. Door deze bewerking van een stuk historie is opnieuw gebleken wat een schat van wetens waardigheden er ligt opgetast in kaarten- archieven van Bodel Nijenhuis in de Leidse Universiteit, het Algemeen Rijksarchief, het Rijksarchief van Noord-Holland en zovele andere. Wij hopen dat in onze kringen (waar toch ook op kartografisch gebied verschillende enthousiaste werkers zitten) aan de hand van het overvloedig voorhanden kartografisch ma teriaal meer dergelijke onderzoekingen in het licht zullen worden gegeven. Het is een uit gebreid en een dankbaar studiegebied, waar bij de uitstekende publikatie van Dr. Ir. C. Koeman „Collections of maps and atlases in the Netherlands", uitg. E. J. Brill 1961, ons kan dienen als een bijna onmisbare gids in de doolhof. Wij bevelen lezing van Westen- berg's verhandeling ten zeerste aan. W. K. Der Vermessungstechniker 1962-7. In deze aflevering is het leerprogramma opgenomen van de in dit najaar startende opleiding voor technicien-géomètre aan de Hogere Techni sche School te Lausanne. 1962-8. De verschijning wordt gemeld van nieuwe voorschriften voor het afwerken van kaarten. Voorts wordt er aandacht besteed aan een bespreking door P. S. T(eeling) van een verzuchting over de Gon en de Deci- milligraad in de Vermessungstechnische Rundschau (Geodesia, jrg. 1960, blz. 201). 1962-9. In Zwitserland is ook herbebossings plicht. Daarover wordt geschreven in Erhaltet den Waid! Over de bestemming van de grond in uitbreidingsplannen en de dwang die hier bij een zich uitbreidend bedrijf kan uitoefenen is de aanleiding voor de bijdrage Der grösste Steuerzahler wollte nicht! Voorts is opgeno men Zur Geschichte des Papiers. 1962-10. Deze aflevering begint met Alar- mierende Steigerung der Bodenpreisewaar-

(NGT) Geodesia | 1962 | | pagina 26