355 V/ij waren in Nederland tot voor 1960 gaan denken, dat wateroverlast niet zo hinderlijk veel meer voorkwam. De bescherming tegen de zee was vanzelfsprekend een eerste eis en onder leiding van de Deltadienst van de Rijkswaterstaat worden de grootse plannen voor de deltawerken uitgevoerd. Misschien ook doordat deze werken zo de aandacht trokken kwam de strijd tegen het binnen water wat op de achtergrond. De jaren 1960 en 1961 hebben anders ge leerd. Van vele streken weten wij nu heel goed dat de waterstaatkundige toestand nog veel te wensen overlaat. Niet alleen in de ge bieden als het stroomgebied van de Berkel, het stroomgebied van de Overijsselse Vecht, de streek om Meppel, maar ook in Noord- Holland, Groningen, Drente, Brabant en op zoveel andere plaatsen in het land is water last opgetreden, waartegen op korte termijn maatregelen genomen zullen moeten worden. Daarnaast bijkt ook hoe langer hoe meer. dat door een doelmatige drainage het pro- duktievermogen van de grond nog belangrijk kan worden vergroot." Iets verder lezen we nog in het Ten geleide Bij de werken in het binnenland werd vrij wel geheel overgegaan tot machinale uit voering. In het voorjaar waren op de zgn. aanvullende werken nog vrij belangrijke aan tallen arbeiders uit de arbeidsreserve tewerk gesteld, maar in de loop van het jaar ver dwenen deze werkkrachten." De N.H.M. is daarom steeds verder gegaan met de rationalisatie en mechanisatie van het werk, waarvan de omvang zich nog belang rijk uitbreidde. Het werk in het buitenland en in de ontwikkelingslanden groeide nog steeds. Na publikatie van de financiële gegevens en een drietal statistische overzichten betreffen de in 1961 gereedgekomen objecten naar soort, opdrachtgever en subsidie worden ver schillende ervan in het kort besproken, tel kens voorzien van een duidelijke overzichts tekening. Enkele ervan willen wij noemen: Doorsteek van het Saramaccakanaal bij Pa ramaribo. Oudheidkundige opgravingen te Nijmegen, Het Bosplan van Delfzijl, Ruil verkaveling Montfort, Waterbeheersing en grondverbetering in de Kleine Geest, Ruil verkaveling Peize-Bunne. Acht bladzijden met duidelijke foto's zijn aan het verslag toegevoegd. Het geheel maakt een goed verzorgde indruk. C. A. C. B. Stichtingsvergadering Nationale Federatie van Belgische Meetkundige Schatters O.G. Enige tijd geleden werd in België een werk groep in het leven geroepen om de belangen van de landmeters in administratieve dienst te verdedigen. In het begin van deze zomer besloot men over te gaan tot het oprichten van de Nationale Federatie van Meetkundige Schatters van Onroerende Goederen. De organisatie wil invloed uitoefenen op de verbeteringen in de opleiding; zij wenst voortzetting van de herwaardering van de functie van landmeter in administratieve dienst en verdedigt de volledige vrijheid van beroepsuitoefening. De werkgroep heeft de stichtingsvergadering tegen het einde van september bijeengeroe pen. Nieuwe aanvragen voor ruilverkaveling Aangevraagd werd de ruilverkaveling van het blok „Steenwijk Oost II" gelegen onder de gemeenten Steenwijk en Steenwijkerwold, ter grootte van ca. 3080 ha. Ook bij verwerping van wijziging Pachtwet: Verlenging Wet Vervreemding Landbouw gronden niet te verwachten Indien de Eerste Kamer het wetsontwerp tot wijziging van de Pachtwet niet zou aanvaar den omdat de regeling van het voorkeurs recht van de pachter onvoldoende zou worden geacht, dan zou de Regering zich moeten be raden over een andere regeling van het voor keursrecht. Van de Regering kan daartoe echter in het licht van haar standpunt dat het voorkeursrecht van de pachter moet blij ven bestaan, maar dat aan de prijsbeheersing van landbouwgronden en aan de landbouw kundige toetsing een einde moet komen geen voorstel de Wet op de vervreemding van landbouwgronden te verlengen worden verwacht. Dit delen de ministers Beerman (justitie) en Marijnen (landbouw en visserij) mede in hun memorie van antwoord aan de Eerste Kamer bij het wetsontwerp tot wijziging van de Pachtwet in verband met het vervallen van de Wet op de vervreemding van landbouw-

(NGT) Geodesia | 1962 | | pagina 31